Advertisement

Çin’de Evergrande’nin ardından yeni bir şirketin tahvil ödemelerini gerçekleştirememesi sektöre yönelik endişeleri artırırken, emtia fiyatlarındaki artış küresel çapta enflasyon kaygılarını tırmandırıyor.

Bu gelişmelerin etkisiyle hisse senedi endekslerinde yeni işlem gününde düşüş yaşanıyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi, kayıplarının bir kısmını telafi etmeden önce bir ara yüzde 1,7’ye kadar düştü.

Ham petrol fiyatlarındaki yükselişle enerji sektörü yükselen nadir hisseler arasında yer aldı. Japonya ve Güney Kore Borsaları olumsuz ayrışırken, Hong Kong hisse senetleri yükseldi.

Çin borsası resmi tatil nedeniyle kapalı.

Wall Street endeksleri Pazartesi günü sert düştü. S&P 500 yüzde 1,30 geriledi ve 100 günlük hareketli ortalama seviyesinin altına indi.

Bu sabah vadeli işlemlerde karışık bir görünüm var. ABD 10 yıllık tahvillere satış gelirken, getiri bu sabah yüzde 1,49’a çıktı. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,23 artıda.

Biden’dan borç tavanı uyarısı

ABD Başkanı Joe Biden, ABD hükümetinin borçlanma için yasal limitini iki hafta içinde aşma riskine sahip olduğunu belirtti ve “ekonomiye doğru ilerleyen meteor” olarak tanımladığı süreç için ABD Senatosu Azınlık Lideri Mitch McConnell’ı suçladı.

Beyaz Saray’da soruları yanıtlayan Biden, ABD’nin borçlanma tavanının aşılmayacağını garanti edemeyeceğini söyledi. “Bu Mitch McConnell’e bağlı” diyen Biden, borç limiti konusunda Cumhuriyetçileri “umursamaz” davranmakla suçladı.

Biden, Cumhuriyetçilerden Demokratların borç limitini askıya alma çabalarını engellemeyi bırakmasını istedi.

Biden, ABD borcunun çeyreğinden fazlasına tekabül eden yaklaşık 8 trilyon dolarlık kısmının, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde gerçekleştiğine işaret etti.

Biden, ABD temerrüde düşülmesinin ABD ekonomisinin “uçurumdan aşağı” düşmesi anlamına geleceğini ifade etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, son olarak Kongre’nin 18 Ekim’e kadar borç limitini yükseltmek veya askıya almak için harekete geçmemesi halinde Hazine’nin nakdinin tükeneceğini belirtmişti.