Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Asya endeksleri, hafta başından bu yana yeni yıl nedeniyle kapalı olan Hong Kong piyasalarının tatilden yükselişle dönmesinin etkisiyle değer kazanıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi nisan ayından bu yana en yüksek seviyeden kapanma yolunda ilerliyor. Yükselişle Hong Kong’da işlem gören teknoloji hisselerinin %3’ün üzerinde değer kazanması etkili oldu. Japonya’da Topix endeksi yendeki güçlenme nedeniyle sabahki kazançlarını geri vererek eksiye döndü.

Dün sınırlı kayıplarla günü tamamlayan ABD endeksleri ise vadeli işlemlerde hafif yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

AMB tarafında şahin çıkışlar

Piyasalar ABD Merkez Bankası Fed’in parasal sıkılaştırma adımlarını daha ılımlı atacağı beklentisini fiyatlarken, 2 Şubat’ta faiz kararını açıklayacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın yetkilileri ise şahin mesajlar vermeye devam ediyor.

AMB Yönetim Konseyi Üyesi Gabriel Makhlouf, gelecek iki toplantıda faizlerin aralık ayında olduğu gibi 50’şer baz puan artırılmasından yana olduğunu söyledi.

Makhlouf Çarşamba günkü konuşmasında, “Önümüzdeki haftaki toplantımızda ve mart toplantımızda da aralık ayına benzer faiz artırımlarına devam etmemiz gerekiyor. Bununla birlikte hüküm süren belirsizlik göz önüne alındığında, gelecekteki politika kararlarımızın verilere bağlı olmaya devam etmesi gerekiyor” dedi.

Der Spiegel’in haberine göre Bundesbank Başkanı Joachim Nagel de enflasyona konusunda rahat olmamak gerektiği konusunda uyardı ve AMB’nin yılın ikinci çeyreğinde faiz artırmaya devam edebileceğini belirtti. “Yüksek enflasyon sorununun çözüldüğünü çok erken ilan eder gibi gözükmemek konusunda dikkatli olmalıyız” diyen Nagel, “AMB Başkanı Christine Lagarde’ın çizdiği rotadan sapmak için hiçbir neden göremiyorum. Ne de olsa enflasyon hedefimiz olan %2’den hala çok uzaktayız” diye konuştu. AMB Yönetim Konseyi Üyesi Bostjan Vasle de Şubat ve Mart aylarında 50’şer baz puanlık faiz artışlarını desteklediğini açıkladı. Slovenya Merkez Bankası Başkanı olan Vasle, “Enflasyon, son aylarda hizmet fiyatlarında yaşanan artışın etkisiyle, yüksek seyretmeye devam ediyor” dedi.