Advertisement

Birçok küresel şirketin bilançosunda ekonomik toparlanmanın izlerinin aranacağı ve Fed faiz kararının takip edileceği haftada yatırımcılar toparlanmada hızlanma beklentisiyle hisselere yönelimini sürdürüyor.

Asya’da endeks bazında görünüm karışık olsa da MSCI Asya Pasifik Endeksi yükseldi. Japon Topix ve Güney Kore Kospi endeksiartış kaydederken, Hong Kong Hang Seng yatay seyretti.

Cuma gününü yüzde 1,1 yükselişle kapatan S&P 500’de vadeliler yeni haftaya artıda başladı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi bir baz puanlık yükselişle yüzde 1,57’ye ulaştı. Bloomberg Dolar Endeksi ise yüzde 0,1 geriledi. Liranın aksine birçok önemli gelişen ülke para birimi dolara karşı haftaya kazançla. Yükselişin başını Tayvan doları ve Güney Kore wonu çekiyor.

Bu hafta küresel piyasalarda Çarşamba günkü Fed faiz kararı izlenecek. Fed Başkanı Powell’ın toparlanmaya rağmen desteğin hemen çekilmemesi mesajını yinelemesi bekleniyor.

Ayrıca Tesla, Facebook, Apple gibi şirketlerle birlikte HSBC, UBS, Nomura ve Deutsche Bank gibi bankalar bilançoları açıklanacak.

Medley Global Advisors Küresel Makro Strateji Direktörü Ben Emons’a göre özellikle teknoloji şirketlerinin karlılık büyümesinde ciddi sıçramalar görülmesi piyasalara pozitif etki yapabilir.