PİYASALAR ABONE OL

ABD’de Cuma günkü zayıf istihdam verisinin fiyatlaması yeni haftanın ilk işlem gününde de devam ederken hisseler yükseliyor, emtia rallisi hız kazanıyor.

Asya Pasifik’te Güney Kore Kospi, Japon Topix ve Avustralya S&P/ASX 200 ise haftaya yükseliş ile başladı.

Cuma günü yüzde 0,7 yükselen S&P 500 endeksinde ilk vadeli işlemler pozitif. Nasdaq vadelileri de yine aynı oranda yükselişle pozitif bir açılışa işaret etti.

Emtia cephesinde ise ABD’deki hack olayının sürüklediği enerji fiyatlarının yanı sıra Çin’den gelen yoğun taleple yükselen demir cevheri dikkat çekiyor. Cuma günü gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi yeni haftaya %0,1 yükselişle başladı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,59’da dengelendi.

Zayıf ABD istihdamının yankıları sürüyor

ABD’de tahminlerin çok altında gerçekleşen tarım dışı istihdam artışının küresel piyasalara yankısı sürüyor. Hafta sonu Fed üyelerinden veteran yatırımcılara kadar birçok isim veriyi yorumladı. Minneapolis Fed başkanı Neel Kashkari CBS televizyonuna yaptığı açıklamada ABD işgücü piyasasının “derin bir çukurda” olduğunu öne sürdü. Agresif desteğin sürmesi gerektiğini belirten Kashkari “Pandemi öncesi istihdam seviyelerinden 8-10 milyon kadar aşağıdayız” açıklamasını yaptı.

Öte yandan bazı yatırımcılar istihdamdaki zayıflığın ücret artışı ve dolayısıyla enflasyonla sonuçlanacağını da düşünüyor. TwentyFour Asset CEO’su, yatırımcı Mark Holman’a göre ise zayıf istihdam verisi getiri eğrisinin dikleşmesi ve 10 yıllık getirinin yüzde 2’ye çıkması senaryosunu teyit etti. İstihdam piyasasında şirketlerin çalışanları çekebilmek için daha fazla ücret teklif etmek zorunda kalcaklarını belirten Holman “Bu da benim enflasyon hakkındaki bir parça endişeli senaryomu teyit ediyor. Uzun vadeli faizlerin artışıyla daha dik bir getiri eğrisi göreceğiz” dedi.

Boru hattına siber saldırı

ABD’nin en büyük enerji boru hattına yapılan siber saldırı, petrol ve ABD benzin fiyatlarını sıçrattı. Ülkenin doğu yakasındaki büyük şehirlerini besleyen boru hattını işleten Colonial Pipeline, siber saldırı sonrası hala ana hatlarının kapalı olduğunu ve operasyonlara yeniden başlamak için plan geliştirdiğini açıkladı.

Biden yönetimi fiyatların kontrolden çıkmasına karşı yakıt transferinin devamını sağlamak için acil durum yetkilerini kullanırken siber saldırının araştırılması için görev gücü kuruldu. Kullanılan acil durum yetkileri kapsamında karayolu üzerinden yakıt taşınmasına ilişkin birçok limit kaldırıldı.

Buna karşın piyasa aktörleri ise fiziki teslimatlarda aksama yaşanmaması için Avrupa ve Asya kaynaklarına yönelebilir.

Hackerlar Cuma günkü siber saldırıyla birlikte 100 GB’ye yakın veriyi iki saatte çalmış, boru hattının kontrolünü ele geçirmiş, bunun üzerine hattın faaliyetleri durdurulmuştu.

Advertisement