Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Bu sabah küresel piyasaların yönünü Çin’in ülkeye gelen yolculara yönelik karantina önlemlerini kaldırması ve ABD’deki kış fırtınası belirliyor.

ABD doları ile Japon yeni, Çin’in karantina önlemlerini kaldırmasının güvenli limanlara olan talebi azalmasının ardından düştü. Petrol fiyatları Çin’de Kovid önlemlerinin kaldırılmasının ve ABD’deki dondurucu soğukların rafinerilerin kapanmasına yol açmasının etkisiyle yükseldi.

Altın da Çin’in Kovid önlemlerini kaldırması ve ABD’de cuma günü açıklanan verilerin enflasyonda yumuşamaya işaret etmesiyle değer kazandı. Altının onsu 1.800 doları aştı.

Çin haberinden etkilenen bir emtia da palm yağı oldu. Dünyanın en büyük emtia ithalatçısı Çin’in talebinin artacağı beklentisi palm yağının fiyatını yüzde 7 yukarı taşıdı.

Çin’in karantina zorunluluğunu kaldırması sonrası Asya Borsalarında işlem gören seyahat ve tüketici odaklı şirket hisseleri yükseliş kaydetti. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de artıda.

Çin son kısıtlamayı da kaldırdı

Sıfır Kovid politikası nedeniyle ekonomik büyümesi yavaşlayan ve protesto gösterilerine sahne olan Çin’de son pandemi kısıtlaması da kaldırıldı ve ülke sınırları dünyanın geri kalanına açıldı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, ülkeye gelen yolcuların 8 Ocak itibarıyla kendilerini 8 günlük karantinaya almaları gerekmeyecek.

Çin’e giriş yapan kişilerin sadece son 48 saat içinde alınmış bir negatif Kovid-19 testi sunmaları istenecek. Öncesinde bu yolcuların 5 gün boyunca bir karantina otelinde kalmaları, daha sonra 3 gün de evde kendilerini izole etmeleri gerekiyordu.

Açıklamaya göre, Çin ile dünyanın geri kalanı arasındaki uluslararası uçuş sayısı ve yolcu kapasitesi üzerindeki mevcut sınırlamalar da kaldırılacak. Bununla birlikte artan vakalar ile mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Komisyon, bundan sonra önceliğinin enfeksiyonları “önlemek ve kontrol etmek” yerine “tedavi etmek” olacağını duyurdu.

Bu arada FNN’nin haberine göre Japonya’da hükümet, vaka sayısının arttığı Çin’den ülkeye gelenlerden negatif Kovid-19 testi istemeye başlayabilir.