Advertisement

ABD tahvillerindeki satış baskısının ara vermesiyle Asya Borsalarının büyük bölümü Çarşamba günü yükseliyor.

Japonya Merkez Bankası'nın sınırsız tahvil alımı kararı sonrası MSCI Asya Pasifik Endeksi üç günlük düşüşün ardından yükselişe geçti. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng artıda.

Çin CSI 300 ise negatif ayrışıyor. Çin Merkez Bankası, daha önce yaptığı indirim çağrılarına karşın, bankaların 1 yıl vadeli kredi referans oranını yüzde 3,70, 5 yıllık kredi referans oranını da yüzde 4,60 seviyesinde tuttuklarını açıkladı. Bloomberg anketinde indirim bekleniyordu.

ABD’de reel getirilerin yükselmesi Çin yuanını 6 ayın en düşük seviyesine taşıdı. Japon yeni, bu sabah biraz toparlasa da, gevşek BOJ para politikasının etkisi ile bu yıl en zayıf performansı gösteren G-10 para birimi olmaya devam ediyor.

ABD vadeli endeksleri, Netflix’in ilk çeyrek bilançosunun hayal kırıklığı yaratması ile ekside. Netflix ilk çeyrekte, son 10 yıl içinde ilk kez abone kaybı yaşadı. 200 bin abonenin ayrıldığı Netflix’in hissesi kapanışın ardından vadeli işlemlerde yüzde 26 düşüş kaydetti.

Dolar, ABD’de reel getirilerin pozitife dönmesine rağmen zayıf seyrediyor. Bloomberg Dolar
Endeksi yüzde 0,28 düşüşle 1.216 seviyesinde. Bir ara yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine inen petrol fiyatları ABD’de ham petrol stoklarının geçen hafta düştüğünün açıklanması ve küresel
talebe ilişkin beklentilerle toparlandı.

ABD reel tahvil getirileri

ABD tahvil piyasaları pandemi öncesi normalliğe dönüşte önemli bir aşama kaydetti.

10 yıl vadeli enflasyon korumalı (TIPS) tahvil getirisi 2020 yılından bu yana ilk kez pozitif bölgeye geçti. Yatırımcıların ABD Merkez Bankası Fed’den agresif faiz artırımlarını fiyatlamasıyla 10 yıllık ABD tahvil getirisi de 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 3’e yaklaştı.

Nomura Inc. Stratejisti Andrew Ticehurst, “Bu, pandemi krizini ve bu dönemde krizi aşmak için atılan para politikası adımlarını geride bırakmaya başladığımız ve artık daha normal seviyelere
döndüğümüz anlamına geliyor” değerlendirmesini yaptı.

"ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki agresif artış, yüksek enflasyon beklentilerinden ziyade daha ağırlıklı olarak yüksek reel getirilerden kaynaklanıyor” diyen Ticehurst’e göre bu, öngörülen
faiz artırımlarının sayısındaki artışın, yükselen enflasyon beklentilerinin dengelenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.