Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bloomberg’in küresel tahvil endeksi bu ay başından salı gününe kadar yüzde 2,9 oranında düşerek, Ocak ayında elde ettiği yüzde 3,3’lük yükselişin büyük bölümünü sildi. Geçen ayki yükseliş, endeksin hesaplanmaya başladığı 1990’dan bu yana en iyi Ocak performansı olarak kayda geçmişti. Bu kayıplarda, özellikle de Fed’e ilişkin beklentiler etkili oldu.

ABD’de açıklanan Ocak ayı istihdam, enflasyon ve perakende satış verilerinin tamamı Fed’in faizleri uzun süre yüksek seviyelerde tutacağı beklentilerini destekledi. Dün açıklanan ABD S&P Global PMI imalat ve hizmet endekslerinin beklentileri aşmasının ardından, 10 yıllık ABD tahvillerinin getirisi 14 baz puan artışla yüzde 3,95’e yükseldi.

Westpac Banking Corp. Sabit Getiri Araştırma Direktörü Damien McColough, “Küresel tahviller, ekonomik görünümün devam eden yeniden kalibrasyonu ve Fed’in tepki fonksiyonu nedeniyle önümüzdeki haftalarda daha da düşebilir. Buradaki itici güç, merkez bankası faizleri için ‘daha uzun süre, daha yüksek’ söylemi. ABD 10 yıllık getirisi yüzde 4’ün üzerinde bir hareket için hazır görünüyor” diye konuştu.