Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Alman Maliye Bakanı Olaf Scholz ile katıldığı bir ortak basın konferansında "Açık olalım. Geçen sene Avrupa Toparlanma Planı ve borç ihraçları konusunda çok verimliydik fakat o zamandan beri çok fazla zaman kaybettik. Çin yeniden büyümeye başladı, ABD atılım yapıyor. Avrupa yarışta kalmalı" dedi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, AMB toplantısı sonrasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında "Ekonomik aktiviteyi desteklemek için geniş ölçekli parasal destek gereklidir. Azimli ve koordineli mali duruş da hayati önemini korumaktadır. Mali önlemler geçici ve hedefli olmalıdır. Gecikme olmadan Avrupa Kurtarma Fonu'nun hayata geçmesi önemlidir" demişti.

Lagarde, daha önce gerçekleştirdiği bir konuşmada ise Euro Bölgesi ekonomisinin hala parasal ve mali teşviklerle ayakta durduğunu belirterek, ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini söylemişti.

Halen "açık" bir şekilde salgının yol açtığı ekonomik ve sağlık kriziyle uğraşıldığını vurgulayan Lagarde, bu krizde bankaların sağlam kaldığını fakat gelecek dönemde daha fazla iflas görülebileceğine işaret etmişti.

Euro Bölgesi ekonomisinin hala parasal ve mali teşviklerle ayakta durduğunu belirten Lagarde, ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini söyledi.

Avrupalı liderler, 540 milyar euro değerindeki Avrupa Toparlanma Planı üzerinde 24 Nisan 2020'de video konferans yoluyla gerçekleştirdikleri görüşmede anlaşmıştı. 1 Haziran'dan itibaren piyasada kullanılmaya başlanan paket için Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "1 trilyon euroluk yatırımı harekete geçirebilecek" demişti.