Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması konusunda anlaşmaya varması, Türkiye’nin faiz oranlarından tekrar büyük bir indirime gitmesi ile perçinlenebilir.

Erdoğan’ın Salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı anlaşmadan sonra, şimdi Merkez Bankası'nın üçüncü kez faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Bölgede anlaşmaya varılması ile Türk Lirası kayıplarını tekrar kazanmaya başladı ve bu durum, bölgedeki kargaşanın enflasyonda keskin bir düşüşü önleyeceği endişelerini azalttı. Türk Lirası, öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırımları kaldırdığı yönündeki açıklamasından da destek buldu.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin önemli kısmı TCMB'nin bugün gösterge faizi 1 yüzde puanı düşürerek yüzde 15.5'e indirmesini bekliyor. Azınlıkta kalan bir kısım ekonomist ise daha büyük çaplı bir indirim öngörüyor. Murat Uysal, Temmuzda TCMB Başkanlığı görevine getirilmesinin ardından iki kez faiz indirimi kararı alınmış ve her iki indirim de beklenenden yüksek olmuştu.

Paris'te Credit Agricole stratejisti Guillaume Tresca, "Merkez Bankası'nın, enflasyondaki düşüşün getirdiği fırsat ve siyasi baskıdan dolayı halen güçlü faiz indirimlerine gitmesini bekliyoruz," dedi. Tresca, TCMB'nin 200 baz puan indirime gitmesini bekliyor.