X
HABERLER

MNG Kargo’dan siber saldırı hakkında ilk açıklama geldi

MNG Kargo Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Barış Kaya, siber saldırı hakkında yaptığı açıklamada, “Beraber çalıştığımız kurumsal bir firmaya sızma gerçekleşiyor ve gönderi yapılan şifrelerle o firmanın datalarına saldırı oluyor. Dolayısıyla, bizim birlikte çalıştığımız kurumsal firmaya sızmış oluyorlar. Burada tüm verilerimizin çalındığı iddiası doğru değil.” ifadelerini kullandı.

CEMRE NUR KARACA

MNG kargo Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Kaya, MNG Kargo verilerinin "çalınmasına" ilişkin ilk değerlendirmeyi Bloomberg HT’ye anlattı.

MNG KARGO SİBER SALDIRIYA UĞRADI

Kaya, MNG kargoya ait tüm verilerin "çalındığına" ilişkin iddiaları yalanlayarak konuyu şu sözlerle açıkladı:

“Bizim birlikte çalıştığımız kurumsal müşterilerimiz bulunuyor. Bu müşterilere özel şifreler tahsis ediyoruz. O şifrelerle gönderim yapabiliyorlar. Beraber çalıştığımız kurumsal bir firmaya sızma gerçekleşiyor ve gönderi yapılan şifrelerle o firmanın datalarına saldırı oluyor.

Dolayısıyla, bizim birlikte çalıştığımız kurumsal firmaya sızmış oluyorlar. Burada tüm verilerimizin çalındığı iddiası doğru değil. Biz tüm kurumsal müşterilerimize bilgilendirme yaptık ve şifrelerini değiştirmeleri gerektiği bilgisini verdik. Şirket içerisinde de gerekli tüm teknik önlemlerimizi aldık, maskeleme işlemlerimizi yaptık.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na da yaşanan bu durumu bildirdik. Birlikte çalıştığımız firmanın verilerinin çalındığı bilgisini verdik. Çünkü, yükümlülüğümüz ve sorumluluğumuz var. Bu bildiri tamamıyla yanlış anlaşılıp MNG Kargo’nun tüm verileri çalınmış gibi lanse edildi bu doğru değil.”

MNG Kargo'dan gelen ilk resmi açıklama

MNG Kargo'dan konu hakkında gelen resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"MNG Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Taşımacılık A.Ş. (‘’MNG Kargo’’) olarak bir kurumsal müşterilerimizden gelen bilgi üzerine, yapılan incelemeler sonucunda kurumsal müşterilerimize sunduğumuz web servisine kurumsal müşterinin kullanıcı adı ve şifresini ele geçiren üçüncü kişiler tarafından yetkisiz erişim gerçekleştirilebileceği ve bu erişim sonrasında da kurumsal müşterilerimizin müşterileri olan kargo alıcılarına ait ad, soyad, adres ve telefon bilgilerine erişilebileceği araştırmalarımız sonucunda tarihinde tespit edilmiştir.

Veri ihlali ihtimali konusunda haberdar olunur olunmaz, durum tespit çalışmalarına ivedilikle başlanmış ve acil durum planına göre gerekli aksiyonlar alınmaya başlanmıştır. Hemen akabinde ise Siber Güvenlik alanında destek hizmeti aldığımız alanında tanınmış siber güvenlik firmasından gerekli destek alınmış ve olay müdahale hizmetine ilişkin raporlama çalışması başlatılmıştır.

İlgili mevzuat kapsamında veri sorumlusu sıfatıyla işlediğimiz, kurumsal müşterilerimizin müşterilerine (kargo alıcılarına) ait kimlik ve iletişim kategorilerindeki kişisel verilerin (ad, soyad, adres, telefon numarası) etkilenme ihtimali olduğu, Firmamızın bireysel müşterisi olan kişiler ile kullanıcı adı ve şifresi saldırganın eline geçmemiş olan diğer kurumsal müşterilerimizin ve onların kargo alıcılarının olaydan etkilenmediği tespit edilmiştir. Önemle belirtmek isteriz ki; ihlalden şu ana kadar etkilendiği bildirilen/tespit edilen sadece bir kurumsal müşterimiz söz konusudur. Diğer kurumsal müşterilerimizin aynı şekilde etkilenip etkilenmediği detaylı şekilde araştırılmaktadır. Konuyla ilgili yapılan incelemelerde bireysel müşterilerimizin bilgilerinin saldırgan/saldırganların eline geçtiğine ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşılamadığı gibi buna sebebiyet verecek bir açık/zaafiyet de tespit edilmemiştir.

Ayrıca, tespit edilen ihlal sadece ilgili kurumsal kullanıcının kullanıcı adı ve şifresinin bir şekilde saldırgan/saldırganlarca tespit edilmesi/ele geçirilmesi ile erişilebilen bir bilgi olduğu için ihlalden etkilenen kişilerin sadece kullanıcı adı ve şifresi saldırganca tespit edilen kurumsal müşterilerin kargo alıcıları ile sınırlı olduğu değerlendirilmektedir.

Zaafiyet nedeniyle ortaya çıkan bilgilerin ad, soyad, adres ve telefon numarası bilgilerinden ibaret olması nedeniyle ihlalin ilgili kişilere yüksek derece olumsuzluk yaratmadığı ve şirketimiz organizasyonunu ciddi boyutta etkilemediği değerlendirilmiştir.

Yapılan sızma testinde saldırganın elinde kullanıcı adı ve şifre olmadan herhangi bir bilgiye ulaşamadığı ve henüz sistemimizden bir kullanıcı adı ve şifreye erişimle ilgili bir saldırı veya sızıntı tespit edilememiş olduğu için, sadece bir kurumsal kullanıcı ile sınırlı bir erişim söz konusu olabileceği değerlendirilmektedir.

İhlalden etkilenen kişi ve kayıtların net bir şekilde tespiti, ihlalle ilgili incelemelerimiz devam ettiği için henüz yapılamamıştır. Ancak, kurumsal müşterilerimizin web servislerine yetkisiz giriş yapılması durumunda kurumsal müşterilerimizin kargo alıcılarına ait sınırlı sayıdaki verilerinin ihlalden etkilenme olasılığı bulunmaktadır.

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında; saldırı anında tahribatın artması ve veri sızıntısının engellenmesi amacıyla gerekli tüm idari ve teknik tedbirler tarafımızca alınmıştır.

Bu istenmeyen durumdan ötürü üzüntü duyuyor, tüm müşterilerimizin şirketimizden güvenle hizmet almasına yönelik tüm idari ve teknik tedbirlerin tarafımızca alınmış olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

İhlale ilişkin araştırmalar ve çalışmalar halihazırda devam etmektedir. Veri ihlali dolayısıyla bilgi edinmek veya 6698 sayılı Kanun’un 11. maddesindeki haklarınızı kullanmak amacıyla kisiselveri@mngkargo.com.tr adresine e-posta göndermek suretiyle veya 0 (850) 222 06 06 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişim kurarak detaylı bilgi edinebilirsiniz."

İlginizi Çekebilir

SPK’dan İş Bankası’nın borçlanma aracı ihracına onay 24 Kasım 2022 Perşembe, 20:48:56 Bakan Bilgin’den sözleşmeli personel açıklaması 24 Kasım 2022 Perşembe, 20:46:44 İstanbul’da suya zam 24 Kasım 2022 Perşembe, 19:36:54 Nestle’den Suudi Arabistan’a 1,9 milyar dolarlık yatırım 24 Kasım 2022 Perşembe, 18:56:10 TL’ye dönmeyen bankalara yüzde 8 komisyon 24 Kasım 2022 Perşembe, 18:34:52 Zorlu'dan hisse satışı için başvuru 24 Kasım 2022 Perşembe, 17:30:35