Advertisement

Dünyanın en büyük ulusal varlık fonu olan Norveç'in 950 milyar dolarlık varlık fonu, ülkenin yarım yüzyıldaki en büyük ekonomik şok yaşaması nedeniyle varlıklarını nakde çevirmeye hazırlanıyor.

Koronavirüs salgınının tetiklediği kriz, fonu 2008'deki büyük resesyon döneminden farklı etkiliyor. O dönemde küresel satışları ucuz hisse senedi alımı için fırsat olarak gören fon bu kez önemli miktarda tahvil portföyünü azaltmak zorunda kalabilir. 

Petrol gelirlerindeki sert düşüş nedeniyle hükümetin kriz dönemindeki gelirleri de azaldı. Bu da ülkenin zor dönemi atlatmak için fondan tarihi miktarda çıkış yapmasını gerektiriyor. Geçmişteki satışlar, nakit akışıyla hızlıca telafi edilse de bu durum bu kez kolay görünmüyor. Fonun yatırım yaptığı şirketlerin tümü yaşanan kriz nedeniyle temettülerini askıya alıyor. 

Fonun CEO'su Yngve Slyngstad bu sene nakit akışının, beklentilerin 'büyük ölçüde altında' olacağını söylemişti. Bloomberg'in hesaplamalarına göre 2019'da 243 milyar kron (23 milyar dolar) elde eden fondan bu sene - petrol fiyatlarının bu seviyelerde kalacağı varsayımıyla- en az 266 milyar dolarlık çıkış olması gerekebilir.