Advertisement

OYAK, dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi olan Continental Carboun'un hakim şirketi Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. ile iş birliğiyle karbon siyahı üretim tesisi kurma çalışmalarına başladı.

Yapılan bilgilendirmede; İskenderun'da hayata geçecek proje, yıllık 220 bin tonluk yurt içi karbon siyahı ihtiyacını karşılayabilecek. Türkiye'de araç lastiği başta olmak üzere birçok alanda kullanılan karbon siyahının, yurt içinde 260 milyon dolarlık pazar hacmi bulunuyor.

Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki en büyük karbon siyahı pazarı konumunda olan Türkiye, bu yatırım sayesinde dışa bağımlılıktan kurtulacak. İthalatı sıfırlayabilecek kapasitedeki proje, cari açığı azaltırken, ihracat potansiyeliyle de ülke ekonomisine ve dış ticarete katma değer sağlayacak.

OYAK Genel Müdürü Erdem: Türkiye'yi stratejik bir noktaya taşıyacak

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, "Dünyada 13,5 milyon ton taleple pazar büyüklüğü 14 milyar dolara yaklaşan karbon siyahı, Türkiye'nin yüzde 100 dışa bağımlı olduğu bir alan. Asya ve Amerika'da sekiz üretim tesisi olan, dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi Continental Carboun'un hakim şirketi International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. ile yaptığımız iş birliği, ülkemize gerek yeni teknoloji kullanımı gerekse istihdam anlamında büyük bir katma değer sağlayacak. Özellikle demir çelik sektöründeki faaliyetlerimiz ile entegre hareket edeceğimiz, hızla büyüyen bu sektörde yüksek kalite performansında tesislere ihtiyaç olup, bu fabrika ortağımızın uluslararası tecrübe ve bilgi birikimi ile gerek enerji geri kazanımı gerekse emisyonlar açısından ileri çevre koruma sistemleri ile donatılacak.

Yerli sanayicilerimize ham madde tedarikinde önemli fırsatlar oluşturacak olması bir yana ihracat potansiyeliyle Türkiye'yi bu alanda stratejik bir noktaya taşıyacak" değerlendirmesini yaptı.

"Türkiye'nin ithalatının tamamını karşılayacak kapasiteyle sektöre giriyoruz"

OYAK Stratejik Planlama ve Kurumsal İzleme Genel Müdür Yardımcısı Aslıhan Döğer konuya ilişkin Bloomberg HT'ye "OYAK olarak ekonominin tamamen dışa bağlı olduğu bir alanı sahiplendik. Bu pazarda üretim tesisini kurarak ülkenin tüm ihtiyacını karşılayacak kapasitede bir tesis kurma çalışmalarına başladık.

Ortağımız dünyanın en büyük 6. karbon siyahı üreticisinin hakim şirketi. Aynı zamanda reaktör tasarlayarak dünyanın 5 farklı alanında tasarımlarını satan br şirket. Bu 260 milyon dolarlık iç pazarı biz 220 bin tonluk Türkiye'nin ithalatının tamamını karşılayacak bir kapasiteyle sektöre girmeyi planlıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Döğer tesisin İskenderun'da kurulacağını ve bazı sektörlerde faaliyet gösteren sanayicilere hammadde tedariğinde önemli fırsatlar sağlayacağını, ithalatı minimize edeceğini ve cari açığı azaltacağını söyledi.