Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dünyanın en büyük mobil oyun firmalarından ABD'li Zynga, Türk mobil oyun üreticisi Peak'i 1.8 milyar dolara satın almak için anlaştı. Peak bu satışla Türkiye'nin ilk milyar dolarlık girişimi (Unicorn) oldu.

Söz konusu satın alma ile Peak, Türkiye tarihinin de en değerli şirketleri arasına girmiş oldu.

Anlaşmayı Bloomberg HT'ye değerlendiren Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü anlaşmayla dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

İnönü "bu anlaşma temelde Türkiye'den yetişmiş 100 kişilik bir ekibin neler başarabildiğinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. 2 şirketin birbirine duyduğu güven sonucunda böyle bir stratejik ortaklığa adım attık." diye konuştu.

Peak olarak bugüne kadar 193 ülkeden 400 milyondan fazla kullanıcıya ulaştıklarını kaydeden İnönü "Peak dünyanın en büyük mobil oyun şirketlerinden biri konumunda, Zynga da dünyanın en büyük mobil oyun şirketlerinden biri...2 şirket beraber yola devam etmeye karar vererek ulaştığımız yüz milyonlarca kişiyi nasıl milyarlara çıkartırız, nasıl herkese ulaşabiliriz bunun mücadelesini vereceğiz. Bu anlaşma Zynga'nın Peak ekibin duyduğu güvenin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Bizim ortalama yaşımız 29, bu değeri yaratmış olmaktan büyük gurur duyuyoruz, hedefimiz milyarlarca insana ulaşan dünyanın en büyük oyun şirketlerinde biri olmak. Bunu da Zynga ile beraber yapacağımıza yürekten inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Anlaşma tutarının yarısının Zynga hissesi olarak verilmesinden dolayı şirketin Zynga'nın önemli hissedarı olacağını kaydeden İnönü "bizim için en önemli mutluluk kaynağı Peak olarak Zynga ile beraber yola devam etmek" şeklinde konuştu. İnönü uluslararası rekabet kurullarının onaylarının alınmasıyla satışın tamamlanacağını duyurdu.

Türkiye'nin global mobil sektörünün en önemli pazarlarından biri olduğunu kaydeden İnönü bu anlaşmanın gençlere ilham sağlayacağını, Türkiye'nin sadece Avrupa'nın değil, dünyanın en büyük mobil oyun başkentlerinden biri haline geleceğine yürekten inandıklarını da sözlerine ekledi.