Advertisement

Penta Teknoloji Genel Müdürü Mürsel Özçelik, 6-7 Mayıs tarihlerinde talep toplayan şirketin halka arzı hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Özçelik değerlendirmesinde, Penta Teknoloji için 32,00-38,00 TL fiyat aralığından talep toplandığını belirtti. Yüzde 60’ı yerli bireysele eşit dağılımlı satılacağını aktaran Özçelik, yüzde 30 yerli kurumsal, yüzde 10’nun ise yurt dışı kurumsal olacağını açıkladı.

Özçelik, şirketin halka arz öncesi finansal tablosu hakkında şu bilgileri verdi:

“Bizim şirketimiz dolar bilanço yapmakta. Borçlarını 3 sene içinde yüzde 30 kadar indirip 66 milyon dolara çekti. Yani 30 milyon dolardan fazla borçta iyileşme var. Aynı zamanda FAVÖK'ü de 2 sene içinde yüzde 18 artırarak 33 milyon dolar seviyesine çıkardı. Brüt kârlılığımız yüzde 7,5’lerde. FAVÖK kârlılığı ise geçtiğimiz yıl yüzde 5,6 ile sektör ortalamasının çok üzerinde. Şirketin vergi öncesi kârı 86 milyon liraya karşılık geliyor.”

Özçelik, halka arz sonrası şirket genelindeki planlama hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sermaye artışı yoluyla halka açıldığımızdan dolayı, bizim için önümüzdeki yıllarda finansal giderlerin azalacağını gösteriyor. Önümüzdeki yılların projeksiyonunu yaparken bu tek seferlik gider olmayacak. Finansal giderler de borçluluğumuz yaklaşık yüzde 70 oranında azalacağı ve işletme sermayemizi halka arzdan sonra yüzde 70-75’lerini öz kaynaklarla üreteceğimiz için bundan sonraki planlarımız güçlü sermaye ile daha çok tedarikçi finansmanı üzerine yoğunlaşıp, FAVÖK kârlılığını net karlılığa ulaştırmak olacak.”