Advertisement

Petrol, kısa vadeli arz sıkışıklığına karşın ekonomideki durgunluk sinyalleriyle denge arayışında.

ABD ham petrolü, 85 dolar, Brent ise 93 dolar seviyesinde yatay işlem görüyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri, Avrupa Birliği'nin önümüzdeki ay Rus petrolüne yönelik yaptırımları öncesinde Kasım ayından itibaren arzı kısma konusunda anlaştılar.

Ham petrol, daha geniş piyasa trendleri ve dolardaki değişimlerle birlikte son seanslarda dalgalandı. Dolarda haftanın ikinci işlem gününde görülen görece zayıflık emtiaları küresel alıcılar için daha ucuz hale getirdi.

Petrol fiyatları, Moskova'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından gelen gelişmeleri azaltmış olsa da, Mayıs ayından bu yana ilk aylık kazancını kaydetme yolunda ilerliyor. Yatırımcılar, küresel ekonomik yavaşlamanın ve daha sıkı para politikasının etkisiyle arzdaki azalma kapsamına ilişkin endişeleri tartışıyor. Ayrıca, Rus petrolünün fiyatını sınırlamak için ABD liderliğindeki bir plan hakkında daha fazla ayrıntı bekliyorlar.

Nispeten sağlam piyasa sinyalleri, ters rüzgarlara katkıda bulunan en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'in ekonomik görünümünün zayıf olmasına rağmen geliyor. Ülkenin üçüncü çeyrek GSYİH'si, sıkı Kovid-19 kontrolleri, büyüme ve dolayısıyla petrol talebi üzerinde baskı oluşturmaya devam eden bir gayrimenkul krizi ile karışık bir toparlanma gösterdi.