Advertisement

Petrol fiyatları New York'ta, ABD'de ham petrol stoklarının rekor seviyeye yükselmesinin aşırı arz durumuna ilişkin endişeleri yeniden alevlendirmesi ve Fed'in ABD ekonomisinin toparlanması için önünde uzun bir yol olduğu şeklinde değerlendirmede bulunmasının ardından düştü.

Vadeli petrol kontratları yüzde 3.2 kayıpla varil başına 39 doların altına düştü ve önceki seanstaki kazançlarının tümünü geri verdi. ABD'de ham petrol stokları geçen hafta, petrol üretiminin düşmesine karşın beklenmedik bir şekilde yükselirken, benzin stoklarında da sürpriz bir artış gerçekleşti. Fed Başkanı Jerome Powell, koronavirüs pandemisinin ekonomi üzerinde uzun süreli hasarı olabileceğini söyledi ve ABD merkez bankası faizi muhtemelen önümüzdeki yıllarda da sıfır seviyesi yakınlarında tutacağının işaretini verdi.

Küresel üretim kısıntıları ve bazı ülkelerde koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi, petrolün Nisan ayında sıfır seviyesinin de altına inmesinin ardından fiyatların yukarı yönde hareket etmesine neden oldu. Ancak toparlanmanın kırılgan ve istikrarsız olması bekleniyor ve ABD'de kaya petrolü üreticilerinin ham petrol fiyatlarının varil başına 30 doları aşması ile birlikte daha fazla üretebileceği ve bunun da arz bolluğunu daha da artırabileceği endişeleri var.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, "Fiyatlar son bir ay ya da civarında kendisinin ötesine geçmiş olabilir," dedi ve "Yılın ikinci yarısına yaklaşmamız ile birlikte, halen var olan yüksek hacimli stoklar dikkate alındığında, bu rallinin daha ne kadar sürebileceği konusu tekrar değerlendirmeye alınacaktır" şeklinde görüş bildirdi.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Çarşamba günü yüzde 1.7 yükseldikten sonra 1.26 dolar düşerek varil başına 38.34 dolara geriledi. Ağustos vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, önceki seansta yüzde 1.3 yükseldikten sonra yüzde 2.7 kayıpla varil başına 40.59 dolara indi.