Advertisement

Petrol fiyatları, OPEC + koalisyonun, birçok ülkenin koronavirüs pandemisini kontrol altına almakta güçlük çektiği bir ortamda küresel piyasaya daha fazla ham petrol vermeye başlamaları ile birlikte varil başına 40 dolara doğru geriledi.

Büyük üretici ülkelerden oluşan OPEC + koalisyonu, tarihi üretim kısıntılarını azaltmaya başlamaları ile birlikte, bu ayın başından itibaren Temmuz ayına göre günlük yaklaşık 1.5 milyon varil daha fazla petrol üretecek. Rusya halihazırda geçen ay üretimi hafifçe artırmıştı. Arzdaki bu artış, Kaliforniya'da virüs vakalarının arttığı, virüsün yayılmasını önlemek için Manila'da karantina tedbirlerinin uygulanmaya başlandığı ve Avustralya'nın ikinci en büyük kenti Melbourne'de sokağa çıkma kısıtlamasının getirildiği bir dönemde geldi.

Öte yandan, Washington ve Pekin arasındaki gerilim, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ulusal güvenlik risklerini azaltmak için Çin'e ait "geniş bir yelpazeye yayılmış" yazılıma yönelik tedbirleri açıklaması sonrası daha da arttı.

Petrol fiyatları, Nisan ayında eksi seviyelere düşmesinin ardından hızlı bir toparlanma gerçekleştirdi, ancak bu ralli, artan koronavirüs vaka sayılarının tüketimde sürekli bir toparlanmaya yönelik endişeleri artırması ile birlikte varil başına 40 dolar civarında teklemeye başladı. Royal Dutch Shell Plc ve Exxon Mobil Corp.'un gelecek yıla kadar talepte tam bir toparlanma olamayabileceği tahmininde bulunmadı ile birlikte, bu dönem üreticilerin üretimi artırması için iyi bir dönem değil.

Sydney'da CMC Markets Asia Pacific baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Talep sorgulanıyor," dedi ve OPEC + koalisyonunun üretim kısıntılarını azaltmasının halihazırda fiyatlandığını söyleyerek, "ABD ve Çin arasında artan gerilime ilişkin de endişelerimiz var" şeklinde görüş bildirdi.

Pompeo'nun yorumları, ABD tedbirlerinin Çin'in en büyük teknoloji şirketlerinden birine ait olan popüler müzik-video uygulaması TikTok'un da ötesine geçeceğini işaret ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TikTok'u ABD yasaklamayı planladığını söylemişti, ancak bu konudaki karar henüz açıklanmadı. Pompeo, Trump'ın bu konudaki duyurusunun yakında gelmesini beklediğini belirtti. Çinli gazeteler ise TikTok'un aysaklanmasını ağır bir dille eleştirdi.

Eylül vadeli Batı Teksas petroü (WTI), Nymex piyasasında, Temmuz ayında yüzde 2.7 yükseldikten sonra yüzde 0.6 düşerek Singapur saati ile 13:00'te varil başına 40.04 dolara indi.

Ekim vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Cuma günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra yüzde 0.3 gerileyerek varil başına 43.37 dolara geriledi.