Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, ABD ve Çin'in kısıtlı bir ticaret anlaşmasına varmada dahi zorluk çektiklerine ilişkin işaretlerin kötüleşmekte olan talep görünümünü daha da olumsuz etkilemesi ile birlikte iki günlük kaybını korudu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, önceki iki seansta yüzde 3.5 düştükten sonra hafifçe yükseldi. Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Pekin, ABD Başkanı Donald Trump'ın öncü anlaşmanın bir parçası olarak gördüğü 50 milyar dolara kadar ABD tarım ürünü alımı için ABD'nin tarife artışlarından geri adım atmasını istedi. Çin ayrıca, ABD Kongresi'nin Hong Kong ile ilgili yasayı onaylaması durumunda misilleme yapacağı tahdidinde de bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Salı günü, dünyanın en büyük ekonomilerinde geniş tabanlı bir yavaşlamayı işaret ederek 2019 yılı için küresel büyüme tahminini 10 yılın en düşük seviyesine indirdi ve gelecek yıl için de tahminini aşağı çekti. Artan tanker maliyetleri, bazı Asya rafinerilerinin spot alım yapmaktan kaçınmasına neden olurken, Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ABD'de Kasım ayında petrol sondajlarında artış beklediğini belirrti.

Oanda Asia Pacific Pte kıdemli analisti Jeffrey Halley, "Küresel büyümeye ilişkin devam eden endişeler, petroldeki rallilerin kısıtlı kalmasına neden olacak," dedi ve "Fiyatlarda uzun vadede yapısal bir yükselmeye neden olabilecek yegane faktörler, ihtimali oldukça düşük olan ABD-Çin ticaret anlaşması ya da OPEC + koalisyonunun çok daha derin bir üretim kısıntısına gitme konusunda anlaşması olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 19 sent ya da yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 07:26'da varil başına 53 dolara tırmandı. Kontrat Salı günü yüzde 1.5 düştü.

Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü yüzde 1 düştükten sonra yüzde 0.4 değer kazanarak varil başına 58.97 dolara ulaştı. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI'a kıyasla 5.88 dolar primli işlem gördü.