Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Petrol, yatırımcıların Çin’in ekonomiyi canlandırmaya yönelik ölçülü çabalarını değerlendirmesi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın daha fazla parasal sıkılaşmaya işaret edebilecek konuşmasına hazırlanması öncesinde dalgalı bir seyir izliyor.

Ağustos vadeli ABD ham petrol seansın başlarında yüzde 0,6’ya kadar düşmesi sonrası yükselerek varil başına 71 doların üzerinde işlem gördü. Çin tarafında ise büyümeye yardımcı olmak için son günlerde bir dizi kademeli adımlar atılsa da yapılan hamlelerin yeterli etkiden yoksun olabileceğine dair sürekli endişeler mevcut.

ABD’de Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yapacağı yarı yıl konuşması takip edilecek. Politika yapıcılar geçtiğimiz haftaki toplantıda faizleri değiştirmezken hala yüksek seyreden enflasyonu hedef seviyeye çekmek için yılın ikinci yarısında daha fazla faiz artışı öngörüyorlar.

Petrol, Çin’in katı sıfır-Kovid politikalarından çıkışının ekonomiye ivme kazandıramaması ve Rusya’dan gelenler de dahil olmak üzere küresel ham petrol arzının güçlü olması nedeniyle yılın ilk yarısında geriledi.

Bu düşüşe yanıt olarak OPEC+, kartel lideri Suudi Arabistan’ın Temmuz ayında yürürlüğe alacağı olanlar da dahil olmak üzere üretim kesintileri duyurmuşlardı.

China Securities Journal'ın analistlere dayandırdığı haberine göre, Çin'in görünümü odak noktasındayken ülke ekonomisinin, teşvikin ardından ikinci yarıda istikrar kazanması bekleniyor.

Öte yandan Komünist Parti'nin 4 numaralı yetkilisi Wang Huning, tüketimi artırmanın önemini vurguladı.