Advertisement

ABD Borsalarının rekorla kapatmasının ardından Asya hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde karışık bir seyir izledi. Yatırımcılar yeniden canlanan mali harcama görüşmeleri ve koronavirüs aşılarında kaydedilen ilerlemeyi değerlendiriyor.

Dolar iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesinin ardından kayıplarını korudu.

Güney Kore görece iyi performans gösterirken, Japonya hisseleri yükseldi, Hong Kong hisseleri düştü. Çin'in en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Xiaomi Corp.'un hisse senetleri, hisse satışının açıklanmasının ardından gelmiş geçmiş en sert düşüşünü kaydetti.

S&P 500 Endeks vadelileri, göstergenin yüzde 1'den fazla yükselişle kapatmasının ardından düştü. Avrupa vadelileri de geriledi.

Kongre'nin koronavirüs için ek destek paketini geçirme çabaları Salı günü bir miktar ilerleme kaydetti. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi yeni bir Demokrat teklifini sunarken, Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell daha küçük olan teklifinin bir revizyonunu Cumhuriyetçilere tanıttı.

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.9'un üzerinde kaldı.

OPEC üyeleri arasındaki gerginliğin planlanan arz artırımının ertelenmesine ilişkin belirsizliği tırmandırmasından dolayı petrol kayıplarını genişletti. Altın kazancını korudu. Bitcoin tarihinde ilk kez 20 bin dolara yaklaşması sonrasında geri çekildi.

Küresel hisse senetlerinin rekor ayını kaydetmesi sonrasında aşı haberleriyle desteklenen ralli hız kesiyor olabilir. Pfizer Inc. ve ortağı BioNTech SE, geliştirdikleri Kovid-19 aşısının Avrupa Birliği (AB) içerisinde kullanılabilmesi için otoritelere başvuru yaptı. BioNTech tarafından yapılan açıklamada ilk dozların teslimatı onayın ardından saatler içerisinde gerçekleştirilebilecek. Bununla birlikte pandemi ABD'de güçlenmeye devam ediyor ve politika yapıcılar bunun ekonomik sonuçları hakkında uyarıda bulunuyorlar.

Natixis Investment Managers Solutions küresel piyasa stratejisi birim yöneticisi Esty Dwek, raporunda "Soru ne kadarının fiyatlanmış olduğu ve buna bağlı olarak yukarı yönlü potansiyelin sınırlı olup olmadığı. 2021 yılına bakarken görünüm ilerleme kaydedildiği ve pandemi kaosunun geride kaldığı yönünde. Yine de birçok risk hala geçerli." dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi öncesi yaptığı konuşmasında BD ekonomisinin hasar görmüş ve belirsiz bir durumda olduğu konusunda kanun yapıcıları uyardı. Avustralya'da merkez bankası başkanı toparlanmanın yakın olduğunu, ancak düzensiz olacağını söyledi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14.01'de yüzde 0.2 düştü. S&P 500 Endeksi Salı günü yüzde 1.1 yükseldi.
Topix Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 arttı.
Kospi Endeksi yüzde 1.3 tırmandı.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.4 geriledi.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.7 düşmesinin ardından fazla değişmedi.
Yen dolar karşısında yüzde 0.1 düşüşle 104.39 oldu.
Offshore yuan yüzde 0.1 yükselişle 6.5463'ten işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi Salı günü yüzde 1 yükselmesinin ardından 1.2076'da fazla değişmedi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Salı günü 9 baz puan yükselmesi sonrasında yüzde 0.92 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 7 bp artışla yüzde 0.99 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 1 düşüşle 44.11 dolar oldu.
Altın yüzde 0.3 düşerek onsu 1,809.51 dolara geriledi.