Advertisement

Borsa İstanbul'da bugünden itibaren işlemler yeni saatlerinde yapılacak.

Borsa İstanbul 1 Kasım'da yaptığı açıklamada, sürekli yaz saati uygulaması nedeniyle seans saatlerinin yeniden düzenlendiğini ve değişikliğin 14 Kasım itibarıyla geçerli olacağını duyurmuştu.

Yeni düzene göre, pay piyasasında sürekli işlemler saat 10:00'da başlayacak ve 18:10'da sona erecek.

Seanslar sabah açılışta saat 09:40’ta emir toplama ile başlayacak, açılış seansı saat 09:55’te bitirilecek. Sürekli işlem son saati 18:00 olarak belirlenirken, kapanış ve tek fiyattan işlemler ise 18:00–18:10 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) seans saati ise 09:30’da başlayacak; Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri için saat 18:10’da, diğer sözleşmeler için saat 18:15’te sona erdirilecek.

Borçlanma Araçları Piyasası’nda seans saat 09:30’da başlayıp 17:30’da sona erdirilecek. Pay Senedi Repo Pazarı’nda ise seans saat 10:00'da başlayacak.

Türkiye, Bakanlar Kurulu kararıyla bu yıldan geçerli olmak üzere kış saati uygulamasını sona erdirirken; yıl boyu yaz saati uygulamasına geçmişti.

Yeni uygulama ile ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı İlhami Koç, uygulamanın finans piyasalarını da etkileyecek çok önemli bir konu olduğunu ve değişikliğin Türkiye finans piyasalarının birçok finans merkezi ile saat senkronizasyonunu azaltacağına dikkat çekmişti.