Advertisement

Altın, exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarında 2013'ten bu yana en yoğun haftalık çıkışının gerçekleşmesinin ardından, teknik bir göstrgenin metalin aşırı satım durumunda olduğunu göstermesi ile birlikte, beş ayı aşkın sürenin en düşük seviyesinden yükseldi. Gümüş, ayı piyasasına yaklaşmasının ardından değer kaybetti.

Spot altn yüzde 0.5 yükselişle ons başına 1,214.16 dolara kadar yükseldikten sonra, Singapur saati ile 10:44'te 1,212.66 dolara geldi. Metal Cuma günü 1,207.89 dolar ile 30 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesinden kapandı ve bunun sonucu RSI göstergesi 26.7 seviyesine geldi. Bu göstergenin 30 seviyesinin altına inmesi, bazı traderlar ve analistler tarafından aşırı satım durumu olarak değerlendirilyor.

Altın geçen hafta, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın daha fazla altyapı yatırımı vaadinin büyüme ve enflasyon görünümünü yükseltmesi ve bunun sonucu Fed'in Aralık ayında gerçekleştireceği bu yılın son toplantısında faiz artırımına gitme beklentilerinin güçlenmesi sonrası sert düştü. Tahmincilerin büyük bölümünün Trump yönetiminin muhtemel etkisini yanlış okuyarak fiyatların yükselmesini beklemesinin ardından, yatırımcılar şimdi, dolardaki yükselişlerle birlikte, altının 2017 yılına doğru görünümü üzerinde baskı oluşturuyor.

Yatırımcılar geçen hafta, Bloomberg'in derlediği verilere göre, altın destekli ETF'ler yoluyla 38.6 ton altın sattı ve bu 28 Haziran 2013'ten bu yana en yüksek miktarı işaret ediyor. Varlıklar Cuma günü itibariyle düşüşünü yedinci güne taşıdı ve Fed'in yaklaşık 10 yıl sonra ilk faiz artırımını gerçekleşrirmesinin ardından satış dalgasının geldiği dönem olan 7 Aralık'tan bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdi.

Spot gümüş yüzde 0.7 yükselişle ons başına 16.6781 dolara çıktı. Fiyatlar Cuma günü 16.5673 dolardan kapanarak, Ağustos ayı başında gördüğü kapanış bazında zirveden yüzde 20'ye yakın bir düşüş göstermiş e ayı piyasası olarak tanımlanan duruma oldukça yaklaşmıştı.