Advertisement

(15:45'te güncellendi)

ABD hisse senedi vadeli kontratları, yatırımcılar ticaret savaşının gidişatına yön verebilecek ABD ve Çin devlet başkanlarının görüşmesini beklerken Avrupa hisseleriyle birlikte düştü. ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi düştü ve dolar yükseldi.

Otomobil üreticileri ve bankalar Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki düşüş öncülük etti. ABD'de üç büyük endeksin de vadelileri geriledi. Tokyo'da işlem gören hisseler yükseldi; Seul ve Sydney'de işlem gören hisse senetleriyse geriledi. Şanghay ve Hong Kong hisseleri, Çin'den zayıf gelen PMI verilerine rağmen yükseldi. WTI petrolü varil başına 51 doların altına inerek on yılın en sert aylık düşüşünü kaydetmeye yöneldi. Euro, Euro Bölgesi enflasyon verisinin ardından zayıfladı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Cumartesi günü görüşecek olan ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü, yetkililer vergi artırımını Ocak'ta erteleyecek bir anlaşmanın hatları üzerinde çalışırken, Çin ile “bir şeyler yapmaya çok yakın” olduklarını söylemişti. Ticaret konusunda ateşkes olacağına dair herhangi bir sinyal gelişen piyasa paraları ve hisse senetleri dahil olmak üzere riskli varlıkları destekleyebilir. Bununla birlikte Goldman Sachs'a göre tansiyonun yükselmesi, toplantıdan çıkabilecek en muhtemel sonuç.

Tokyo'da Guggenheim Partners CIO'su Scott Minerd, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Bu haftanın sonunda ABD ile Çin ticaret anlaşmazlığını çözmeye yardımcı olacak bir yıl belirleyecek bir anlaşma açıklamazsa şaşırmam. Bence toplantıdan özlü bir sonuç çıkmayacak fakat ticaret savaşına son verecek süreci başlatacak bir çeşit ilkeler sistemi çıkabilir.” dedi.

Hisse senetleri

Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saatiyle 07:02'de yüzde 0.5 düştü.
S&P 50 Endeks vadeli kontratları yüzde 0.5 düşerek bir haftada ilk kez geri çekildi.
MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.2 düştü.
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 azaldı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükselerek bir haftanın en güçlü artışını kaydetti.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 düşerek 1.1368 seviyesinden işlem gördü.
Sterlin, dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 1.2755'e indi.
Japon Yeni yüzde 0.05'in altında düşerek 113.49 seviyesinden işlem gördü.

Tahvil

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 bazp uan düşerek yüzde 3.01 ile 10 haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.
Almanya'da 10 yıl vadelilerinin faizi 1 baz puan düşerek yüzde 0.31'e çekildi.
İngiltere'de 10 yıllıkların faizi 2 baz puan azalarak yüzde 1.344 ile üç aydan uzun bir sürenin en düşüğüne indi.
Japonya 10 yıllıklarının faiziyse 1 baz puan yükselerek yüzde 0.092 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1.8 değer kaybederek varil başına 50.53 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.1 düşerek onsu 1,222.41 dolara geriledi.
Bakır yüzde 0.4 düşerek 2.78 dolar seviyesine indi.

(15:45'te güncellendi)