Advertisement

(15:00'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları Salı günü, petrol devi BP'nin güçlü çıkan karının ardından ralli yapan Avrupa hisselerini izleyerek kademeli olarak yukarı döndü. Euro ve sterlin, her ikisi birden, düştü. Dolar yatay seyretti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500), Nasdaq  ve Dow Jones endeks vadeli kontratları, durgun açılışın ardından, Avrupa seansının başlaması ile birlikte zemin kazandı. Stoxx Europe 600 Endeksi, chip tedarikçileri  Infineon Technologies ve AMS'nin gelecekteki büyümeye ilişkin uyarılarına karşın yükselişini üst üste altıncı günde de devam ettirdi. BP rallide büyük paya sahipti ve karının beklentileri aşarak diğer Büyük Petrol şirketlerine katılması ile birlikte enerji hisselerini destekledi. Ayrıca yukarı yönde revize edilen Avrupa satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri de piyasayı destekledi. Ancak Avrupa ortak para birimi euro, İtalya'dan gelen kötü verinin tüm bölge için beklentileri olumsuz hale getirmesinden dolayı aşağıdaydı.

Asya'da, birçok piyasa Ay Takvimine Göre Yeni Yıl tatilinden dolayı kapalıydı. Avustralya hisse senetleri, finans hisselerinin bir yıl süren sektörde usulsüzlük soruşturmasının sonuçlarının ardından ralli yapması ile birlikte iki yılı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Japonya hisseleri hafifçe yükseldi.

Piyasalardaki görece sakinlik, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinden sonuç çıkmaması ve ABD'nin bir kez daha hükümetin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olmasından kaynaklanan belirsizlikleri gölgelemiş görünüyor. Yatırımcıların dikkatleri, siyasi anlaşmazlıklar ya da dış ticarete ilişkin gelişmeler konusunda işaretler alabilmek için ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün yapacağı ikinci Ulusa Sesleniş konuşmasına çevrildi.

Diğer taraftan, Batı Teksas petrolü (WTI), traderların dikkatlerini ABD'de ham petrol stoklarının artacağına ilişkin beklentilerden OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına çevirmeleri ile birlikte yükseldi. Gelişen piyasa hisseleri ve para birimleri yatay bir seyir izledi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Bugün kapalı olan Asya piyasaları: Çin, Hong Kong, Endonezya, Kore, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayvan ve Pakistan.
*Kar sezonu devam ediyor: bu hafta karlarını açıklayacak şirketler arasında Twitter, Hasbro, Ryanair, Disney, Philip Morris, SoftBank, BNP Paribas, ING, MetLife ve Societe Generale yer alıyor.
*ABD Başkanı Donald Trump Salı günü Ulusa Sesleniş konuşması yapacak
*Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü, eğitimcilerle bir araya gelecek ve böylelikle, Ocak ayındaki FOMC toplantısı ve faiz kararının ardından ilk kez kamuoyuna değerlendirmelerde bulunacak.
*Hindistan ve İngiltere merkez bankaları bu hafta faiz kararlarını açıklayacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 06:05'te yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu ve son iki ayın en yüksek seviyesini gördü.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8 yükseldi ve yükselişini altıncı güne taşıyarak 12 haftanın zirvesine ulaştı.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 1.3 yükseldi ve yükselişini altıncı güne taşıyarak yaklaşık üç ayın en yüksek seviyesini gördü.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 tırmanarak yaklaşık dört ayın zirvesine çıktı.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.05'ten az yükselerek bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 1.1418 ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 1.3009 ile iki haftanın en düşüğünü gördü.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 109.96 ile beş haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.73 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 0.20 ile son bir haftanın zirvesine tırmandı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan gerileyerek yüzde 1.272'ye indi.

Emtia

*Altın yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,313.66 dolara çıktı.
*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.9 değer kazanarak varil başına 55.06 dolara yükseldi.

(15:00'te güncellendi)