Advertisement

ABD'de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Şubat'ta bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı.

Şubat'ta TÜFE geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1,7 artış kaydetti.

Gıda ve enerji hariç bakıldığında fiyatların aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 1,3 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede TÜFE'nin aylık bazda yüzde 0,4; yıllık bazda ise yüzde 1,7 artması yönündeydi. Çekirdek enflasyona ilişkin ekonomistlerin beklentisi ise aylıkta yüzde 0,2; yıllıkta ise yüzde 1,4 olarak belirlenmişti.

Beklentiye paralel veri piyasayı rahatlattı

Verilerin ardından tahvil getirilerinde gerileme olurken, dolarda da kazançlar sınırlandı. Verilerle ABD vadelilerinde artış hızlanırken, Dolar/TL 'de de düşüş kaydedildi.

Veri özellikle ABD tahvil getirilerinin seyri açısından piyasalar tarafından takip ediliyordu. Yeni yıla yüzde 1'in altında giren ABD 10 yıllık tahvil getirisinde enflasyon beklentileri dolayısıyla yukarı yönlü bir ivme izlenmiş ve getiride yüzde 1,62 seviyesi test edilmişti.

Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık destek paketinde sona doğru

Ülkede tahvil getirileri ve enflasyon konusunda ana başlık Başkan Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık destek paketi oldu.

Koronavirüs pandemisinin ülke ekonomisi üzerindeki etkilerini hafifletmesi hedefiyle hazırlanan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketi ABD Senatosu’nda 49’a karşı 50 oyla kabul edildi. Özel bir yasal düzenlemenin devreye sokulmasıyla önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato’dan geçirilmiş oldu.

Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasının ardından Beyaz Saray’a gönderilecek olan tasarı, ABD tarihinin en büyük ikinci teşvik paketini devreye sokacak.

Tasarı, 1.400 dolarlık bireysel çekler dağıtılmasını, yerel yönetimlere yardımlar için 350 milyar dolardan fazla fonlama sağlanmasını, okullara maddi destek verilmesini içeriyor. Ayrıca, daha önce haftalık 400 dolar olarak belirlenen işsizlik yardımının yapılan müzakerelerin ardından 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar uzatılması öngörülüyor.

Biden’ın tasarıyı, bir önceki teşvik paketindeki desteklerin süresi dolmadan, 14 Mart’a kadar imzalamasını hedefleyen Demokratlar, verilen teşviklerin ekonomiyi 2022 ara seçimlerine kadar canlandırmasını da umuyor.

Yellen: Paket enflasyon yaratmaz

Paketin Senato'da da kabul edilmesiyle enflasyon yaratıp yaratmayacağı tartışmaları yeniden gündeme geldi. Paketi savunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, söz konusu desteklerin enflasyon yaratmayacağını savundu.

Yellen, MSNBC'ye verdiği röportajda, ekonominin hız kazanmasına rağmen teşvikin uygulanmasının bir sonucu olarak tüketici fiyat baskılarının artabileceği yönündeki endişelere yönelik soruya, "Bunun olabileceğini gerçekten düşünmüyorum. Zira pandemi öncesi enflasyon çok yüksek değil çok düşüktü" cevabını verdi.

Teşvik paketinin ABD'yi gelecek yıl tam istihdama döndürmesi gerektiğini söyleyen Yellen paketin yüz milyonlarca Amerikalının pandemiyle başa çıkmak için ihtiyaç duydukları yardımı sağladığını söyledi ve tasarının kabul edilmesinin ardından ekonomide eşitsizliğe katkıda bulunan temel sorunların ele alınacağını belirtti.