Advertisement

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in Mart ayı toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Fed, gerektiği sürece ekonomiyi desteklemeye devam edecek" dedi.

En kötü ekonomik sonuçların bazıları önlendi diyen Powell, "Ekonomik göstergeler son dönemde yükseldi ancak ekonominin izleyeceği yol büyük ölçüde virüsün seyrine bağlı" şeklinde konuştu.

Powell, "Ekonomik toparlanma inişli çıkışlı olmaya devam ediyor ve toparlanma tamamlanmaktan oldukça uzak. Enflasyonun bir süre yüzde 2'nin üzerine çıkmasına izin vereceğiz. Enflasyonda geçici artış faiz artışını gerektirmez. Aşılama daha normal zamanlara dönüş için ümit verici" dedi.

Ekonominin enflasyon ve istihdam hedeflerinden oldukça uzakta olduğunu söyleyen Powell, "Bu nedenle para politikası duruşu destekleyici kalmaya devam edecek. Tahvil alımında olası azaltma kararının çok öncesinde iletişimini yapacağız ancak şimdi ahvil alımlarını azaltmayı konuşmak için doğru zamanda değiliz" ifadelerini kullandı.

Powell, "Fed üyelerinin büyük çoğunluğu faiz artışını öngörmüyor.Bir faiz artışı şu anda çok uzakta olduğundan yorum yapmıyorum. Faiz artışı konusunda sözlü yönlendirmemiz çok açık. Yıl boyunca harcamada daha hızlı ilerleme bekliyoruz. Tek seferlik fiyat artışlarında geçici genel etki olacak" dedi.

Powell, " Mali destekler tam istihdama dönüşü hızlandıracaktır. Temerrütler konusunda birkaç hafta içinde karar vereceğiz. Pandemi henüz bitmedi önümüzde çok fazla belirsizlik var. Son derece belirsiz bir ekonomik durum içindeyiz. Fed'in adımları verilere bağlıdır ve şu an önümüzde belirsiz bir patika var. Noktasal grafik Fed'in politikasına dair bir taahhüt içermiyor" dedi.