Advertisement

PwC, Küresel Dijital Satınalma Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya 64 ülkeden 800’ü aşkın şirket katıldı.

Türkiye’den bu alandaki profesyonellerin de yer aldığı araştırmada, satınalma departmanları 2025 yılı için ortalama yüzde 72'lik dijitalleşme hedefi belirledi. Ancak Kovid-19 etkileri, satın alma süreçlerinin gerçek dijitalleşme oranı algısının yüzde 6 azalarak yüzde 41'de kalmasına yol açtı.

Araştırmaya katılanların yüzde 26'sını 10 milyar eurodan fazla geliri ve 5 binden fazla çalışanı olan çok büyük ölçekli şirketler, yüzde 29'unu büyük ölçekli şirketler (1,5-10 milyar euro), yüzde 30'unu orta ölçekli (50 milyon-1,5 milyar euro) ve yüzde 15'ini küçük ölçekli şirketler (50 milyon eurodan az) oluşturdu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen PwC Türkiye Şirket Ortağı ve Tedarik Zinciri Hizmetleri Lideri Dr. İsmail Karakış, tedarik zincirlerindeki kırılmalar, uzaktan veya hibrit gibi yeni çalışma yöntemleri, birçok emtia için artan fiyatlar, bazı kritik girdi malzemelerindeki kriz ortamı gibi yeni risklerin ortaya çıkması, satınalma birimlerinin dijital dönüşüm algısını değiştirdiğini belirtti.

Karakış, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dünya genelinde şirketlerin dijital yol haritaları, öncelikli olarak CO2 emisyonlarını takip eden yenilikçi ve sürdürülebilir uygulama örneklerini içeriyor. Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) konularının önümüzdeki yıllarda Türkiye'de de önem kazanması bekleniyor. Bu noktada satın alma birimleri, şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasında önemli bir role sahip olacak. PwC Türkiye olarak pandemi döneminden bu yana öne çıkan ve değişen dengelerin şekillendireceği gelecek doğrultusunda dijitalleşme dahil satınalma ve tedarik yönetimi alanında, stratejiden uygulamaya kadar her aşamada en iyi çözümleri geliştirmeye devam edeceğiz."