Advertisement
HABERLER ABONE OL

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

2021'de küresel tarafta son 20 yılın en aktif halka arz ve şirket birleşme satın almaları gerçekleşti.

Piyasalarda ekonomik toparlanma, aşılanmanın hızlanması ve bol likidite hikayesi iyimser tablonun gerekçeleri oldu.

Konu ile ilgili geçen haftalarda rapor paylaşan EY 2021 yılının son çeyreğinde bu rüzgarın tam ters yönde esmeye başladığını aktardı. Koronavirüsün yeni varyantı olan Omikron etkisi, artan jeopolitik tansiyon, hükümetlerin mali ve regülasyon politikaları ve piyasalardaki oynaklık halka arza olan hassasiyeti artırdı.

Kurum halka arz noktasında yatırımcıların hassasiyetini etkilebilecek birden fazla piyasa etkisi olduğunu aktardı. Şirketlerin halka arz öncesinde göz önünde bulundurması gereken bazı faktörleri; ESG ajandası, makro göstergeler, likidite, volatilite, pandemi, jepolitik gelişmeler ve Kovid 19'un seyri olarak sıraladı.

1,39 trilyon dolarlık halka arz

Bloomberg'in veri setine göre, 2021 yılında dünya genelinde 11 bin 390 şirket halka arz kararı alırken bu rakam geçen yıl 10 bin 452 seviyesindeydi.

Halka arz kararı alan şirketlerden ise 8.741 tanesi aktif olarak işlem görürken, 2.429 tanesi bekleme aşamasında. Ayrıca bu yıl 34 firma halka arz sürecini ertelerken, 186 firma bu başvurusunu geri çekti. Şu ana kadar halka arz kararı alan firmaların toplam fonlama büyüklüğü 1.39 trilyon dolara yükseldi.

En çok Kuzey Amerika'da halka arz yapıldı

Halka arzların bölgesel kırılımına bakıldığında Kuzey Amerika bölgesi 633 milyar dolar ile pastadaki en büyük payı oluştururken, 443 milyar dolar ile Asya bölgesi ikinci sırada yer aldı.

Sektörel dağılımda 265 milyar dolar ile finans sektörü listenini en başında bulundu.

Halka arz olan firmaların büyüklüğünde Asyalı firmalar 2021 yılında öne çıktı. 2021 yılında 10 milyar doların üzerinde halka arz büyüklüğünde 3 firma yer aldı. Çinli şirket Tencent 14,7 milyar dolar ile en büyük halka arz olurken; ABD’li Rivian 13,7 milyar ile ikinci sırada yer aldı.

Rekor birleşme ve satın alma yılı

Şirket birleşme ve satın alma tarafında ise 2020 pandemi dönemine göre oldukça daha iyi bir tablo gözlemlendi.

2021 yılında birleşme ve satın alma yatırım ve diğer kalemler olmak üzere toplamda 72 bin 42 anlaşma olurken, bunu 53 bin 400 tanesi tamamlandı. 15 bin 360 anlaşma bekleme aşamasındayken, 2 bin 820 adet teklif pazarlık ve görüşme sürecini sürdürüyor.

Bekleyen, gerçekleşen, süresi dolan, teklif verilen ve geri çekilen tüm birleşme ve satın alma süreçleri toplandığında toplam büyüklüğü 6,5 trilyon dolara işaret ediyor.

Satın alma ve birleşmelerde de Kuzey Amerika öne çıktı

Bölgesel kırımlar incelendiğinde halka arzlarda olduğu gibi burada da Kuzey Amerika kıtası 2,9 trilyon dolar ile geçen yıla kıyasla yıllık bazda yüzde 37 artışla listenin en üst sırasında bulunuyor. Avrupa 1.8 trilyon dolar, Asya pasifik bölgesi ise 1,5 trilyon dolar ile takip ediyor.

Goldman Sachs yüzde 19,6 piyasa payı ile en büyük şirket birleşme satın almayı sergileyen banka oldu. Kurum 1,28 trilyon dolar toplam ‘’deal’’ değeri ve 581 adet anlaşma ile yılı sonlandırmaya hazırlanıyor.

Daha önce Tesla için 3 bin dolarlık hedef fiyat belirleyen Cathie Wood’un borsa yatırım fonu ARK Innovation’ın getirisi 2019 başından bu yana Nasdaq ile aynı seviyeye geldi.

ARK Innovation borsa yatırım fonu 2019 yılında yüzde 34 yükseliş kaydederek Nasdaq endeksinin yüzde 37’lik yükselişinin çok az altında kalmıştı.

2020 yılında Nasdaq’ın getirisini neredeyse üçe katlayan ARK Innovation, 2021 yıl başından bu yana yüzde 21 düşüş kaydederek üç senenin sonunda Nasdaq endeksi ile aynı getiriyi sağlamış durumda. Nasdaq ve ARK Innovation’ın 2019 yıl başından bu yana getirisi yüzde 160 civarında bulunuyor.

ARK Innovation borsa yatırım fonunda en fazla ağırlığı olan hisse yüzde 8,37 ile Tesla olurken Zoom Video Communications, Spotify ve Shopify gibi şirketler de ARK Innovation’ın portföyünde yer alıyor.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'da yer alan habere göre, Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang finansal sistemdeki risklerin kontrol eidlebilir düzeyde olduğunu söyledi.

Yi, çeşitli emlak şirketlerine yönelik piyasa beklentilerinin kademeli olarak iyileştiğini vurguladı, ancak şirket ismi vermedi.

Sektördeki düzenlemelerin şirketlerin sağlıklı biçimde gelişmelerine izin vereceğini belirten Yi ekonomideki risklerle piyasa odaklı ve hukuka dayalı kurallarla mücadele edeceklerini ifade etti.

Yi ayrıca karbon salınımını azaltma hedeflerine ulaşmak için iki yeni para politikası aracını devreye sokacaklarını belirtti.

Financial Times’ın Refinitiv Data’dan derlediği verilere göre toplam kullanılan fon tutarı geçen yıla göre yüzde 17 artarak rekor seviyeye yükseldi.

2021’de şirketlerin tahvil ihracı ve kredilerinin toplam büyüklüğü ilk kez 10 trilyon doları geçerken, en hızlı büyüme kredi pazarında yaşandı. Toplam halka arzların büyüklüğü ise 1,4 trilyon dolar oldu.

BNP Paribas’dan Chris Blum, 2021’in oldukça güçlü bir yıl olduğunu söyledi ve gelecek yılın da güçlü seyredeceğini öngördü. JPMorgan’dan Kevin Foley de değerlemelerin yüksek olup olmadığına dair tartışmalara rağmen, piyasada çok fazla likidite olduğunu ve birleşme ve satın almalara dair kuvvetli bir iştahın olduğunu belirtti.

KPMG Türkiye üçüncüsünü hazırladığı yıllık “KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri 2021” raporunu açıkladı. Rapora göre, Türkiye’de satın alma ve birleşme işlem hacmi ve işlem sayısı bir önceki yıla kıyasla önemli oranda artış kaydetti. Raporda 2022 yılı için iyimser beklenti korunuyor, teknoloji ve üretim sektörlerine olan ilgi ile beraber işlem hacimlerinin ve adetlerinin artacağı öngörülüyor.

Rapora göre, 2021 yılında, dünyada birleşme ve satın alma aktivitesinde tüm yılların üzerinde bir performans gerçekleşirken Türkiye’de de benzer şekilde işlem hacminde belirgin artış gözlemlendi. İşlem adedinde de önceki yıllara kıyasla artış kaydedildi.

2021 yılında dünyada yaklaşık 5,1 trilyon dolarlık birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşirken, bu tutar son 20 yılın en yüksek değeri olarak kayıtlara geçti.

Dünyada rekor seviyede gerçekleşen işlem hacminin arkasındaki temel nedenler olarak likidite bolluğu ve finansal yatırımcıların yatırım iştahı, sektörel konsolidasyon ve tedarik zincirlerindeki yeniden yapılanma ön plana çıktı.

Türkiye’de ise değeri açıklanan işlem hacmi son yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşarak toplam 14 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

2021'deki en büyük 10 satın alma işlemi

Sıra

Açıklanma tarihi

Hedef şirket

Alıcı

Alıcının kökeni

İşlem değeri (milyon dolar)

Hisse oranı

1

Aralık 2021

Antalya Havalimanı

TAV Havalimanı, Fraport

Türkiye, Almanya

8,211

GD

2

Ağustos 2021

Trendyol

Softbank, General Atlantic, Princeville Capital, ADQ, Qatar Investment Authority, Chimera Investments

ABD, BAE, Katar, Japonya

1.435,0

%8,7%

3

Haziran 2021

Getir

Sequoia Capital, Tiger Global Management, Silver Lake Partners, Goodwater Capital LLC, Mubadala Investment Company PJSC, DisruptAD

Türkiye, ABD, BAE

555,0

%7,5

4

Ağustos 2021

Elif Plastik

Huhtamaki Oyj

Finlandiya

483,0

%100,0

5

Kasım 2021

YapıKredi (UniCredit Hisseleri)

Koç Holding

Türkiye

360,8

%18,0

6

Mart 2021

Getir

Sequoia Capital, Tiger Global Management, Crankstart Foundation, Base Capital Partners, Fiba Holding, Esas Holding, Goodwater Capital

Türkiye, ABD, Brezilya

300,0

Açıklanmadı

7

Ocak 2021

Kümaş Manyezit Sanay

Ereğli Demir Çelik (Erdemir)

Türkiye

297,0

%100,0

8

Ekim 2021

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı (Türkiye Denizcilik İşletmeleri)

Koç Holding

Türkiye

285,6

GD

9

Şubat 2021

AvivaSA Emeklilik ve Hayat

Ageas NV

Belçika

179,0

%40,0

10

Haziran 2021

Dream Games

Index Ventures, Makers Fund, Institutional Venture Partners, Balderton Capital (UK) LLP, Kora Holding

ABD, İngiltere

155,0

%15,5

Antalya Havalimanı ve Trendyol işlemleri 2021’in iki “mega” işlemi oldu

2021 yılında küresel trendlere paralel olarak, teknolojinin farklı alanlarının giderek önem kazanmasının yanı sıra dijitalleşme ve tedarik zincirlerinde yeniden şekillenme ile birlikte işlem sayısı bazında teknoloji, medya ve telekomünikasyon sektörü öne çıktı.

Söz konusu trendler doğrultusunda işlem hacmi bazında ise taşımacılık sektörünün öne çıktığı görüldü. Taşımacılık sektöründeki en büyük işlem Antalya Havalimanı’nın 25 yıllığına işletme hakkı ihalesinin TAV Havalimanları ve Fraport tarafından oluşturulan ortak girişim tarafından 8.211,4 milyon ABD Doları bedel ile kazanılması oldu.

Teknoloji, medya ve telekomünikasyon sektöründeki en büyük işlem Trendyol’un yüzde 8,7 hissesinin bir yabancı yatırımcı grubu tarafından 1.435,0 milyon ABD Doları bedel ile satın alınması oldu.

Bu iki işlem aynı zamanda 2021 yılında milyar dolar seviyesini aşarak “mega işlemler” olarak ön plana çıktı. Aynı zamanda Getir’in 2021 yılında farklı turlarda çeşitli yabancı ve yerli yatırımcılardan elde ettiği yaklaşık 983 milyon ABD Doları tutarındaki yatırımlar da öne çıkan işlemler arasında yer aldı.

Yerli yatırımcıların yarattığı işlem hacmi yabancı yatırımcıları aştı

Yabancı yatırımcılar 2021 yılında toplam 60 birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği birleşme ve satın alma işlem sayısı, 2021 yılında geçmiş yılların altında kalarak toplam işlem sayısının yüzde 19’u olarak gerçekleşti.

Buna karşın, 2021 yılında yabancı yatırımcıların geçen yıla kıyasla yarattıkları işlem hacmi 4 milyar ABD Doları olarak gerçekleşip artış gösterse de, toplam işlem hacminden aldıkları pay yüzde 28 ile yerli yatırımcıların gerisinde kaldı. Ayrıca, 2021 yılında en büyük ilk 10 işlemin altısının yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilmesi de dikkat çeken bir diğer nokta oldu.

Kamu işlemleriyle değer yaratımı bu yıl da devam etti

2020 yılında Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) aktif rol oynadığı stratejik ve büyük ölçekli yatırımlar ile kamu kaynaklı işlemlerde hareketlilik yaşanmıştı. 2021 yılında ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) kaynaklı işlemler ile kamuda değer yaratımı devam etti.

Kamu kaynaklı işlemler arasında öne çıkanlar DHMİ tarafından gerçekleştirilen Antalya Havalimanı’nın 25 yıllığına işletme hakkının ihalesinin 8.211,4 milyon ABD Doları bedelle TAV Havalimanları ve Fraport tarafından oluşturulan ortak girişim tarafından kazanılması, ÖİB tarafından düzenlenen Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne (TDİ) ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın 40 yıllık süre ile işletme hakkı devri ihalesinin 285,6 milyon ABD Doları bedelle Koç Holding tarafından kazanılması ve ÖİB tarafından düzenlenen Taşucu Limanı’nın 40 yıllık süre ile işletme hakkı devri ihalesinin 79,2 milyon ABD Doları bedelle CEY Grup tarafından kazanılması yer aldı.

2022 yılı için iyimser beklentiler korunuyor

KPMG Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler 2022 yılına ilişkin beklentiler hakkında şunları söyledi: “Küresel aşılama çabalarının hızlanmasıyla ortaya çıkan iyimserlik ile birlikte yeni varyantların oluşturabileceği potansiyel risklerin, devlet ve merkez bankalarının uygulamış olduğu politikalar sonucunda oluşan yüksek likiditenin, sınırlı da olsa karlılıkta iyileşme gösteren şirketlerin yeni yetenekler edinerek rakiplerinin önünde yer alma ve tedarik zincirlerini güçlendirme hedeflerinin global olarak yatırımcı iştahını şekillendireceğini söylemek mümkün. Bununla birlikte global ekonominin enflasyon baskısı altında başta FED olmak üzere merkez bankaları tarafından parasal sıkılaşmaya gidilme olasılığı 2022 yılı olumlu beklentileri önünde temel risk olarak ön plana çıkıyor. Ülkemizde ise yukarıdaki gelişmelere ek olarak büyüme, istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmak için öngörülebilir para ve kur politikası kapsamında ekonomik göstergelerdeki etkisinin yatırımcı iştahı üzerinde etkisi olacağı düşünülüyor. Bununla birlikte yeni varyantların olumsuz etkilerinin sürmesi ve ekonomik toparlanma sürecinin uzaması, ülkemizin yakın coğrafyasında gerçekleşebilecek siyasi belirsizlik ve güvenlik sorunları da aşağı yönlü diğer riskler olarak değerlendiriliyor.”