Advertisement

Bloomberg HT'deki Piyasa Hattı programında Güzem Yılmaz'a konuk olan Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş 2019 yılının talebe bağlı çoğu sektör açısından zor bir yıl olduğunu belirtti. Çağdaş, otomotiv sektörünün 2018 sonu itibariyle piyasada çalkalanmanın arttığı dönemde ciddi bir güven sorunu yaşadığını, 2019'a da bu perspektifte başladıklarını ve daha temkinli bütçeler yaptıklarını belirtti.

Çağdaş 2019'un 2. yarısında hükümetin aldığı kararlarla otomotiv sektörünün ihtiyacı olan kaynağa kavuştuğunu ifade ederek "kurda yavaşlama, ÖTV desteği, hurda indirimi gibi faktörlerin devreye girmesi doping etkisi yaptı ve ertelenmiş talep de hayata geçti." dedi.

Çağdaş faiz düşüşünün ciddi otomobil talebi yarattığını bu nedenle 2020'ye 2019'dan kaynaklı doyurulmamış taleple başlandığını kaydetti. Çağdaş "Ocak'ta toplam satış adedi 27 bin adet civarındaydı, bu 2019'un aynı ayına göre toplamda % 90'luk bir artış demek" yorumunu yaptı.

Çağdaş Bursa'da Renault'un ilk hibrit motor fabrikasını yaptıklarını ve yakın zamanda faaliyete geçeceğini belirterek "İnşallah yılın 2. yarısında Türkiye'de ürettiğimiz araçlara özellikle Clio'ya hibrit motorları da koyarak satacağız" dedi.

Toplam pazarda lider olma hedeflerinden bahseden Çağdaş "Son 5 yıllık dönemde pazar payı anlamında güçlü bir markayız. Yaklaşık 20 yıldır binek otomotiv segmentinde lider markayız, bunu hala sürdürüyoruz. Toplam pazarda da lider olma hedefimiz var. Ama bunu verimlilikten, karlılıktan, paydaşlara en yüksek katma değeri sağlama çizgisinden vazgeçmeden yapmak istiyoruz.

Geçen sene 85 bin adet civarında satış yaparak yaklaşık % 18lik pazar payımızı koruduk, binek araçta % 20.2'lik payla lider olduk, toplam pazarda 2. olduk. 2020'de de 600 binlik pazar beklentimiz var, hedefimiz bu pazarda lider olmak." ifadelerini kullandı.