Advertisement

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 15 gün önce koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hane halkı ve işyerlerinde yüzyüze görüşme yoluyla veri derleme yöntemini geçici durdurduğunu açıklamasından sonra, Resmi İstatistik Programı'nda ilk aksama ticaret anketinde yaşandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle yaygın olarak işletmelerin ve fiyat başta olmak üzere verilerin alınabileceği ticari alanların haftalardır kapalı olması istatistik akışında etkisini 'Dış Ticaret Beklenti Anketi'nde gösterdi. Ticaret Bakanlığı tarafından 3’er aylık dönemler halinde yayınlanan ve bugün açıklanması gereken Dış Ticaret Beklenti Anketi ilk kez koronavirüs salgını nedeniyle yayınlanamadı.

Resmi İstatistik Programı kapsamında açıklanması gereken Dış Ticaret Beklenti Anketi'ni hazırlayan Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü koronavirüs salgını nedeniyle duyuru yapmadı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs salgını sonucunda ankete katılımın yeterli sayıda olmaması nedeniyle değerlendirme yapılamamıştır. Bu kapsamda; 2020 yılı Ulusal Veri Yayımlama Takvimi’nde 09 Nisan 2020 tarihinde saat 10:00'da yayımlanması öngörülen "Dış Ticaret Beklenti Anketi 2. Çeyrek 2020" sonuçları bu dönemde yayımlanamayacaktır” denildi.

TÜİK 25 Mart'ta yaptığı açıklamada tüketici fiyatları başta olmak üzere yüzyüze görüşme yönteminin yerine posta, e-posta, telefon, web üzerinden veri girişi ve idari kayıt gibi diğer veri derleme yöntemlerinin kullanımına devam edileceğini duyurmuştu.
ABD’de 2013'te Cumhuriyetçiler ile Demokratlar'ın anlaşamaması üzerine devlet ‘kepenk kapatmak’ zorunda kalınca, enflasyon ve işsizlik istatistikleri o dönem yayınlanamamıştı. ABD'de ayrıca kar fırtınası nedeniyle de bazı veriler açıklanamamıştı.

Tahsin Akça/Bloomberg TV Editörü