Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Buğday fiyatları, Rusya'nın önceki hafta sonu fiyatların yükselmesine neden olan duyurusunu geri çekerek Ukrayna’dan tahıl ihracatının güvenli geçişine izin veren anlaşmayı yeniden başlatmayı kabul etmesinin ardından geriledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'dan güvenli geçiş koridorunun yalnızca tahıl ihracatı için kullanılacağına dair yazılı garanti aldıktan sonra Moskova'nın Karadeniz tahıl ihracat anlaşmasına katılımını sürdürdüğünü doğruladı. Ukrayna daha önce defalarca koridoru askeri amaçlarla kullanmayacağını açıklamıştı.

Temmuz ayında Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından aracılık edilen ve küresel gıda arzını desteklemek için kritik olarak görülen anlaşmanın geleceği, Rusya'nın Cumartesi günü katılımını askıya aldığını açıklamasının ardından sorgulanmaya başlamıştı. Ancak Türkiye ve BM, Rusya'nın katılımı olmasa bile sevkiyatlarla ilerlemeye devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce, Rus makamlarının daha önce Türk mevkidaşlarına verdiği güvencelere atıfta bulunarak, Ukrayna tahıl koridoru üzerinden sevkiyatların Çarşamba günü yeniden başlayacağını açıklamıştı.

Bazı gemiler Pazartesi ve Salı günü Ukrayna'dan ayrılmaya devam etmiş, ancak BM dün Salı günü geç saatlerde Çarşamba günü planlanan herhangi bir sevkiyat planlanmayacağını duyurmuştu. Rus yetkililer, Moskova'nın katılımı olmadan koridorda seyahat eden gemilerin güvenliğini garanti edemeyeceğine dair uyarılarda bulunmuştu.

Chicago'da buğday vadeli işlemleri, haftanın ilk iki gününde yükseldikten sonra yüzde 6,3’e varan düşüş yaşadı. Kasım ayı ortasında yenilenmesi planlanan anlaşmanın akıbetine ilişkin spekülasyonlar nedeniyle son birkaç aydır tahıl fiyatları dalgalı bir seyir izliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçen günlerde askıya aldıklarını duyurdukları ve bugün yeşil ışık yaktıkları tahıl anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'dan Karadeniz'deki saldırıların tekrarlamayacağının garantisini talep ettiklerini söyleyen Putin, "Ukrayna taahhütlerini ihlal ederse tahıl anlaşmasından çekilme hakkımız mahfuzdur. Anlaşmadan çekilsek bile gelecekte Ukrayna'dan Türkiye’ye tahıl tedarikini, tarafsızlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoksul ülkeler için verdiği çaba nedeniyle gelecekte de engellemeyecek" dedi" ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, bu sabah Ukrayna’nın Kırım'daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırısı sonrası askıya aldığı Karadeniz tahıl anlaşmasının yeniden başlatıldığını duyurmuştu.