Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya Merkez Bankası taraında yapılan açıklamada, ülkede hane halkı enflasyon beklentilerinin yüksek seviyede seyrettiği belirtildi.

Ekonomik faaliyetlerin beklentilerin üzerinde toparlandığına işaret edilen açıklamada, “Rusya Merkez Bankası, politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 7,5 seviyesinde bırakma kararı almıştır” ifadesine yer verildi.

Piyasa beklentileri de Rusya Merkez Bankası'nın politika faizini sabit bırakacağı yönündeydi.

Açıklamada, istihdam piyasasındaki durumun, artan bütçe harcamalarının ve kötüleşen dış ticaret koşullarının enflasyon yanlısı riskleri artırdığına işaret edilirken, yıl sonu enflasyon oranının yüzde 4,5 ila 6,5 seviyesinde gerçekleşeceği beklentisine yer verildi.

Rusya Merkez Bankası, batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle politika faiz oranını Şubat 2022’de yüzde 9,5’ten 20’ye çıkarmasının ardından faiz indirim sürecine girmiş ve Eylül 2022’de gerçekleştirdiği toplantıda da faizi yüzde 7,5’e çekmişti.

Nabiullina: Rus ekonomisi gelecek yıl kriz öncesi döneme dönecek

Rusya Merkez Bankası'nın politika faizini sabit tutma kararıyla ilgili gazetecilere açıklamada bulununa Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina hizmet sektöründe talebin artması ve mal talebinin azalmasıyla küresel ekonominin Kovid-19 salgını öncesine dönmeye başladığını kaydederek, “Rus ekonomisi gelecek yıl tümüyle kriz öncesi döneme dönecek” dedi.

Dünyadaki bankacılık krizinin en kötü aşamasının muhtemelen sona erdiğine işaret eden Nabiullina, “Ancak küresel ekonomi için riskler devam ediyor. En büyük ekonomilerdeki kısıtlı büyüme oranları beklentisi de emtia fiyatlarını etkiliyor. Son zamanlarda doğal gaz, kömür, metal ve gübre fiyatlarında bir düşüş gördük” yorumunu yaptı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Rus ekonomisinde enflasyona yönelik risklerin arttığını belirterek,

“Personel açığı nedeniyle üretim talebi karşılamayabilir ve enflasyonun yüzde 4 hedefinin üzerinde hızlanmasına neden olabilir. Yaptırımların daha da sıkılaştırılmasına yönelik riskler, özellikle ikincil yaptırımlar açısından artıyor. Küresel ekonomide yavaşlama tehlikesi de devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Nabiullina, Rusya Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısında faiz artışı ihtimalinin yükseldiğini söyledi.