Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

On binlerce Rus vatandaşının Şubat ayından bu yana Orta Asya’daki ülkelere yerleşmesi ile Gürcistan, Ermenistan ve Tacikistan para birimleri ABD doları karşısında en iyi performans gösteren ülke para birimleri arasında yer aldı.

Söz konusu ülkelerde yaygın olarak Rusça konuşulması, Rus vatandaşlarına seyahat vizesi istenmemesi ve tasarrufların yerel bankalara aktarılması konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmaması, Ruslar açısından bu ülkeleri çekici hale getirdi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, dünya para birimleri arasında en çok değer kazanan Ermeni dramı yılın başından bu yana dolar karşısında yüzde 22'den fazla değer kazandı.

Diğer taraftan, Gürcü larisi ve Tacikistan somonisi sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 10'dan fazla güçlenerek Rus rublesinin kazanımlarını geride bıraktı.

Gürcistan Ulusal Bankası'na göre, savaş nedeniyle Rusya'dan Gürcistan'a para transferleri bu yıl beş kat arttı. Bu miktarın 1,75 milyar doları aştığı ve tüm transferlerin yüzde 60'ından fazlasına eşit olduğu açıklandı.

Diğer taraftan, Ermenistan'a yapılan para transferleri ilk on ayda, 2021'in aynı dönemine kıyasla neredeyse dört katına çıkarak 2,8 milyar doları buldu.