Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD'de S&P 500 endeksi piyasa aktörlerinin bir süredir analizlerinde dikkat çektiği kritik seviyenin üzerini test etti.

Endeks 4 bin seviyesinin üzerini görerek yeni rekorunu gördü. Dow Jones endeksinde açılış bölümünde günlük prim yüzde 0,3 olurken, Nasdaq'ta yükseliş yüzde 1'i aştı.

S&P 500 endeksindeki yükselişe aşılamaların hızlanmasıyla enerji ve finans sektöründeki hisseler öncülük etti.

Başkan Joe Biden 2,25 trilyon dolarlık altyapı planının detaylarını Çarşamba günü açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, çarşamba günü açıklanan 2,25 trilyon dolarlık, “Amerikan İstihdam Planı” adı verilen yatırım paketinin detaylarını duyurdu. Geçmişteki ekonomik büyüme süreçlerinin toplumun büyük kısmını dışladığını söyleyen Biden “Biz herkesi kapsayacağız” açıklamasını yaptı.

Biden “Ekonomiyi orta sınıfla inşa etme zamanı geldi. Planımız serveti değil çalışmayı ödüllendirecek” ifadelerini kullandı. 2,25 trilyon dolarlık paket ulaşım, temiz su ve hızlı internet gibi altyapı alanları, imalat sektörü ve yaşlıların bakımına ilişkin yatırımları içeriyor. Paket tamamen kurumlar vergisi artışı ve küresel şirketlerin karlarına getirilecek minimum vergi ile finanse edilecek.

İşsizlik maaşı başvurularında beklenmeyen artış

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre 27 Mart’ta sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları 61 bin artarak 719 bin oldu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 675 bindi. Devam eden başvurular 20 Mart’ta sona eren haftada 46 bin düşüşle 3.79 milyon oldu.

Bu arada önceki haftanın verisi 658 bine aşağı yönde revize edildi.

Tarihsel olarak bakıldığında başvurular yüksek seyretse de ülke ekonomisi açılmaya başladıkça ve her gün yaklaşık 3 milyon Amerikalının koronavirüs aşısı olmasıyla istihdam piyasasında iyileşme emareleri görülüyor.

ABD’de Çarşamba günü açıklanan ADP özel sektör istihdamı Mart ayında 517 binle 6 ayın en büyük artışını kaydetmişti. Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin de 650 bin artması bekleniyor.