Advertisement

Serbest ticaret anlaşması yapılan İngiltere'ye yapılan ihracatta yılın ilk çeyreğindeki artış oranı toplam ihracattaki artış oranının gerisinde kaldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre ülkeye yılın ilk çeyreğinde yapılan ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,7 artışla 2,7 milyar dolar olarak kaydedildi. Aynı dönemde Türkiye'nin toplam ihracatındaki artış yüzde 15,1 oldu. İlk çeyrekte Türkiye'nin toplam ihracatı 45,1 milyar dolar olmuştu.

Sektörlere bakıldığında bu dönemde en yüksek rakamlara otomotiv endüstrisinin imza attığı görüldü. Verilere göre yılın ilk çeyreğinde Birleşik Krallık'a otomotiv ihracatı yüzde 20 artışla 757,6 milyon dolar oldu. Otomotiv sektörünü 469 milyon dolarla elektronik, 410 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon takip etti.

Serbest anlaşmanın geçerli olduğu ilk çeyrekte Türkiye'nin ülkeye ihracatını en çok artırdığı sektörler ise çelik ve su ürünleri sektörleri oldu.

Anlaşma Aralık 2020'de imzalanmıştı

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki serbest ticaret anlaşması Aralık 2020'de imzalanmış, 1 Ocak 2021 itibariyle de devreye girmişti.

Tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeren anlaşma için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Anlaşmanın yatırımlar, hizmetler gibi alanları da kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmalara mümkün olan en kısa sürede başlamayı ümit ediyoruz. Tarım alanında pazara giriş şartlarını nasıl geliştirebileceğimizi görüşeceğiz. Bazı sektörlerde karşılıklı tanıma gibi konulara eğileceğiz. İlişkilerimizi derinleştirmek için çalışmaya ara vermeden devam edeceğiz." değerlendirmesini yapmıştı.