Advertisement
HABERLER ABONE OL

Şişecam 2022 yılının 3. çeyreğinde piyasa beklentilerine paralel 4,8 milyar TL net dönem karı elde etti.

Şirket yılın ilk 9 ayında ise kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 236 oranında artırarak 13,76 milyar TL’ye yükseltti.

Temmuz – Eylül döneminde 9,88 milyar TL brüt kâr elde eden şirket, böylece 9 aylık brüt kârını 25,52 milyar TL’ye yükseltti. Brüt kâr marjı ise yüzde 39 seviyesinde gerçekleşti.

Eylül ayı sonu itibarıyla konsolide net satışlar, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 215 artarak 66,28 milyar TL olarak gerçekleşti. Satışların coğrafi dağılımında Türkiye 24,7 milyar TL, Avrupa 18,6 milyar TL ve Amerika 10,3 milyar TL ile en büyük paydaşlar oldu.

2022 yılının Ocak – Eylül döneminde yurt içi ve yurt dışındaki kuruluşlarında 4,3 milyon ton cam üretimi 3,6 milyon ton soda külü ve yaklaşık 3,4 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

Bu dönem içerisinde toplam 5,09 milyar TL tutarında yatırım harcaması yaptı.

"Arz açığını kapatmayı hedefliyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, hem dünyada hem de Türkiye'de makroekonomik ve jeopolitik dalgalanmaların hüküm sürdüğü 2022'nin, içinde barındırdığı tüm bu zorluklara rağmen Şişecam'ın dönüşüm gücü, sürdürülebilir değer oluşturan yatırım ve uygulamalarıyla hedeflerine başarıyla yürümeye devam ettiği bir yıl olduğunu belirtti.

Türkiye'den yapılan ihracat ile Türkiye dışı üretimden satışlarının toplamını ifade eden uluslararası satışlarının konsolide satışlar içindeki payının yüzde 63 seviyesinde olduğunu bildiren Elverici, şunları kaydetti:

Şişecam, yılın ilk 9 ayında önemli yatırımlar hayata geçirdi. Temmuz ayında duyurduğumuz işletme sermayesi dahil 185 milyon avro değerinde bir yatırımla Tarsus OSB'de yıllık 180 bin ton kapasiteli buzlu cam fırını ve yılda 20 milyon metrekare kapasiteli enerji camı işleme hattının tamamlanması için çalışıyoruz. Bu yeni yatırımımızla enerji camları sektöründe ortaya çıkabilecek arz açığını kapatmayı ve ihracat fırsatlarını değerlendirerek ekonomiye katkıda bulunmayı hedefliyoruz."

"Sanayi müşterilerinin daha ihtiyatlı hareket ettikleri bir dönemdeyiz"

Görkem Elverici, dünyada enerji arzına yönelik artan endişelere rağmen Şişecam'ın kendi üretim tesislerinde alternatif enerji kaynaklarıyla üretime devam edebilme kabiliyetine sahip olduğunu vurguladı.

Elverici, global anlamda artan resesyon beklentilerine paralel olarak sanayi müşterilerinin daha ihtiyatlı hareket ettikleri bir dönemde olduklarını belirtti.

Sürdürülebilirliğin gelecek nesiller için öneminin bilinciyle hareket ettiklerini ve yatırımlarını da bu doğrultuda şekillendirdiklerini aktaran Elverici, "Büyüme yolculuğumuzda hiçbir paydaşımızı geride bırakmadan ve attığımız her adımda, tüm ekosistemimiz için değer yaratmayı önceliklendiriyoruz. Çünkü büyüme ve gelişmenin ancak kapsayıcı olduğu ölçüde sürdürülebilir olacağına inanıyoruz. Tüm faaliyetlerimizi gezegenin, toplumun ve yaşamın ihtiyaçlarını gözeterek yürütüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Halihazırda devam eden yatırımlarla ilgili süreçlerin de sağlıklı bir şekilde gerçekleştiğini belirten Elverici, Şişecam'ın kapsayıcı bakış açısı ve yönetim anlayışıyla tüm paydaşlarının global ölçekte yaşanan güçlü değişim rüzgarından etkilenmemeleri için sağlam adımlar attıklarını vurguladı.

"24 bine yakın çalışan Şişecam'ın geleceğini şekillendiriyor"

9 aylık finansal sonuçlarında dönüşüm yolculuklarının sonuçlarını başarıyla kanıtladıklarını belirten Elverici, şunları kaydetti:

"Yıl sonu hedeflerimize adım adım yaklaşırken 4 kıtada, 14 ülkedeki üretim tesislerimizle ve sürdürülebilir büyüme yolculuğumuza katkı sağlayan yeni yatırımlarımızla hızlı, kararlı ve seçici bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Değişimin ve dönüşümün ivme kazandığı, hızlı ve doğru hamlelerle büyüme başarılarında 4 kıtadaki 24 bine yakın çalışanımızın katkısı, akıllı teknolojiler ve yetkin insan kaynağı Şişecam'ın geleceğini şekillendiriyor.

Tüm faaliyetlerimizi sürdürülebilir değer oluşturma hedefi doğrultusunda sürdürüyoruz. Hedeflerimize yürürken attığımız her adımda stratejik hedeflerimizin gezegen, toplum ve yaşam ile ahengini sürekli geliştirmeye odaklanıyoruz. 2030 sürdürülebilirlik stratejimiz Care For Next de bu yolda bize rehberlik eden bir yol haritası niteliğinde."