Advertisement

Softbank Gorup Corp., geçen mali yılda Vision Fund'ın 1.9 trilyon yen (17.7 milyar dolar) değer kaybettiğini açıkladı. WeWork ve Uber Technologies Inc. de dahil olmak üzere yatırımlarının bilanço değerinin azaltılması bu düşüşte etkili oldu.

Şirket, Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Mart ayında sona eren 12 ayda toplam 1.36 trilyon yen faaliyet zararı ve 961.6 milyar yen net zarar kaydetti.

Tokyo merkezli şirketin kurucusu Masayoshi Son'un 100 milyar dolarlık Vision Fund'ı bir yıl önce kara en fazla katkıyı sağlarken şimdi karı en fazla aşağı sürükleyen birimi oldu. Uber'in geçen Mayıs'ta hayal kırıklığına uğratan halka arzını WeWork'ün Eylül'deki çöküşü ve SoftBank'ın kurtarışı takip etti.

Şimdiyse Son, koronavirüsün paylaşım ekonomisi ağırlıklı start-up'ların oluşturduğu portföyü üzerindeki etkisiyle mücadele ediyor.

Uber'in hisse fiyatındaki düşüş Vision Fund'ın söz konusu dönemdeki kaybının yaklaşık 5.2 milyar dolarlık kısmından sorumlu. WeWork'ün katkısı 4.6 milyar dolar ve 7.5 milyar dolar da portföyün geri kalanından geliyor. 88 şirkete yatırım yapmak için 31 Mart itibarıyla 75 milyar dolar harcayan Vision Fund'ın değeri 69.6 milyar dolar.