Advertisement

Koronavirüs salgını nedeniyle peş peşe iptallerin yaşandığı Mobil Dünya Kongresi’nin (MWC) bu yılki kaderi belli oldu.

İspanya’nın Barselona kentinde 24-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan MWC 2020 için etkinliği organize eden GSM Birliği (GSMA) konuyla ilgili bugün bir telekonferans gerçekleştirdi.

#yataytekli#haber##center#

 

Dünya genelinde 750’den fazla operatör ve 400’den fazla teknoloji şirketini temsil eden GSMA 26 üyeden oluşan yönetim kurulu kurulu ile bugün yapacağı toplantıda, MWC 2020’nin iptal edilip edilmeyeceği konusu karar bağlandı.

ŞEHİR YÖNETİMİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre GSMA’nın yönetim kurulu toplantısından, MWC için iptal kararı çıktı.
GSMA’nın konuyla ilgili resmi açıklamayı birkaç saat içinde yapması bekleniyor. GSMA yönetimi aldığı iptal kararı, fuar ve kongrenin gerçekleştirileceği Barselona'daki şehir yönetimi ile de görüşüp, yetkililere bildirdi.

100 BİN KİŞİ GELECEKTİ

100 binden fazla kişinin katılması beklenen MWC’ye Çin’den yaklaşık 6 bin katılımcının gelmesi bekleniyordu. Koronavirüs salgınının 1000’den fazla kişinin ölümüne yol açması nedeniyle teknoloji devleri birer birer MWC’ye katılmama kararı almıştı.

Aralarında etkinliğin sponsorları ve GSMA’nın üyelerinin de bulunduğu LG, Sony, Amazon, Deutsche Telekom, AT&T, Vodafone, NTT DoCoMo, Intel, Nvidia gibi şirketler bu yıl Mobil Dünya Kongresi’ne katılmayacaklarını duyurmuştu.

‘KOŞULLAR İMKANSIZ HALE GETİRDİ’

Mobil Dünya Kongresi için alınan iptal kararı, GSMA CEO’su John Hoffman tarafından yapılan yazılı açıklama ile resmiyet kazandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Barselona’daki güvenlik ve sağlık ortamı göz önüne alındığında GSMA, MWC Barcelona 2020'yi iptal etti. Çünkü koronavirüsü ile ilgili endişeler ve diğer koşulllar GSMA için bu etkinliği gerçekleştirmeyi imkansız hale getirdi.

Şehir yönetimi ve ilgili taraflar bu kararı anlayışla karşılıyor. GSMA ve ilgili taraflar, MWC Barselona 2021 ve diğer etkinlikler için birlikte çalışmaya ve birbirlerini desteklemeye devam edecekler.”

Aynı zamanda GSMA'nın yönetim kurulu üyesi olan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan da alınan iptal kararını Twittter üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

Erkan, "Benim de yer aldığım GSMA'ın yönetim kurulu toplantısında MWC 2020'yi iptal etme kararı aldık. Bu süreçte, tüm gelişmeleri ve diğer katılımcıların kararlarını hassasiyetle takip etmekteydik. Tüm sektör çalışanlarının sağlığını her şeyin önünde tutan bu kararın destekçisiyiz" dedi.

HABERİ İLK HABERTÜRK DUYURDU

GSMA'nın 26 üyeden oluşan yönetim kurulunun 12 Şubat günü yaptığı toplantıda Mobil Dünya Kongresi için "iptal" kararı aldığını dünyaya ilk kez Habertürk duyurmuş oldu.

Yönetimin TSİ 16:00 itibariyle telekonferans yoluyla yaptığı toplantıda aldığı bu kararı Habertürk TSİ 17:50'de paylaştığı haber ile kamuoyuna duyurdu. GSMA'nın aldığı iptal kararı ile ilgili resmi yazılı açıklama ise TSİ 22:11'de geldi.