Advertisement

Çin’den dünyaya yayılan Kovid-19 salgını ülkemizi de etkisi altına alması yaşamı alt üst etti.

İlgili bakanlıklarımızın aldığı tedbirler ve halkımızın duyarlılığı ile süreci en az hasarla atlatma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Dünyanın önde gelen ekonomilerine sahip ülkeler tıbbi cihaz, maske, dezenfektan gibi ürünlerin temininde ve üretiminde yetersiz kaldı. Ülkemiz ise bu süreçte kendi kendine yeten, tedaviden korunmaya kadar yerli üretimini yaparak güçlü ülke mesajını tüm dünyaya vermiştir. Çin, ABD, İtalya, İspanya gibi ülkelere tıbbi malzeme yardımı yapan Türkiye, salgın süreci yönetimi ve yerli tıbbi cihaz üretimleriyle kimseye ihtiyacı olmadığını göstermiştir.

Yaşanan salgın bizlere birçok değerini kıymetini de öğretti; birlik ve beraberliğin önemini, yardımlaşmayı ve kısaca bizi biz yapan değerleri yeniden hatırlamayı.

Bu süreçte gece gündüz demeden çalışan başta sağlık çalışanlarımıza, emniyet ve jandarma teşkilatına, AFAD ekibine çok teşekkür ediyorum, Allah hepsinden razı olsun. Bu süreçte devletimize bu güçlü duruşu ile dünyaya örnek olduğu İçin Cumhurbaşkanımıza, sağlık bakanımıza ve ilgili tüm kurumlara çok teşekkür ediyorum, ülkemiz bir kez daha gücünü göstermiştir.

Salgından sonra, yani ben buna bayramdan sonra diyorum, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Çünkü bu salgın hepimize daha tedbirli olmayı ve hayatın bir kere daha ne kadar kıymetli olduğunu öğretti. Ülkemizde çok şükür salgın azalarak gidiyor ilimizde de 5 gündür yeni vakaya rastlanmadı. Bayrama kadar ve bayramdan sonrada tedbirleri devam ettirmemiz, özellikle bayramda gerekirse tüm Türkiye’de sokağa çıkma yasağı uygulaması yapılarak tamamen kontrol altına alınacağını düşünüyorum. Kontrol altına aldığımız süreci bir anlık rehavet ile yeniden başlatmamak gerekiyor.

Ekonomide yaşanan sıkıntıların sancılarını bir müddet daha yaşayacağız kademeli olarak normalleşme sürecine geçerken bir çok kritik malzemeyi ön planda tutarak ihracatımızı artırmamız lazım. Türkiye, Çin’e karşı en önemli alternatif üretim merkezi pozisyonunda bulunuyor. Biz, bu anlamda ürün çeşitliliğimizi de avantaja çevirerek bu süreçten güçlenerek çıkmalıyız.

Turizm sektörünün açılması ve o sektörden ekmek yiyen binlerce insanın rahatlaması için çalışmaların yapılması lazım. İnşaat sezonunun başlaması lazım. Yiyecek-içecek sektörünün normalleşmeye tedbirli olarak geçmesi lazım.

Yaşanan durumu Sivas ölçeğinde ele alacak olursak, Sivas’ın önünün açık olduğunu hep söylüyorum ve bu süreçten sonra bizim tamamen feraha kavuşabilmemiz için dışarıdan yatırımın gelmesi şart. Bu olacak mı? Yatırımcı cazip olursa tabi ki gelir. hem eldeki yatırımcılarımızın ayakta kalması hem de yeni yatırımcı gelmesi için Demirağ OSB için teşvik kapsamındaki yerimizin değişmesi artık şart ve olmazsa olmazımız olmuştur. Zaten bununla ilgili odamızın başlatmış olduğu bir teşvik seferberliğimiz vardı ve buna şehir bir bütün halinde sahip çıkınca, Cumhurbaşkanımız da Sivas mitinginde ilimizin özel teşvik kapsamına alınacağının müjdesini vermişti. Kararnamenin imzalanmasının Sivas’ın cazibe merkezi kapsamına alınmasının tam zamanıdır. Ekonomik açısında toparlanmaya girecek olan Sivas, bu teşviklerle 10 binlerce kişilik yeni yatırımları hızlı bir şekilde alacak ve üretim hayata geçecektir.

Fabrikaların açılması ile Sivas’taki işsizlik problemini ortadan kalkacaktır. Aksi takdirde işsizlik problemini başka türlü ortadan kaldırma şansımız gözükmüyor. Biz Sivas TSO olarak her zaman devletimizin yanındayız.

8.000 üyemiz ile sonuna kadar ilimizin, ülkemizin gelişmesi için gece gündüz çalışmaya üretmeye devam edeceğiz. Bu zorlu sıkıntılı süreci hep beraber atlatacağız. 2021 yılında ülkemiz bu yılki kaybımızı da üzerine ekleyerek açığı kapatacaktır. Buna inancımız tamdır ama ilimiz için tekrar söylüyorum teşvik yerimizin çok hızlı bir şekilde değişmesi lazım. Cumhurbaşkanımızın bu güne kadar söz verip gerçekleşmeyen hiçbir şey yok. Bunu da en kısa sürede gerçekleştirmesini bekliyoruz. Sivas son yıllarda özellikle tekstil alanında dünyaca ünlü firmalara üretim yapan fabrikalara sahip. Bunların sayısı artmaya devam ediyor. Tekstilde, ülkemizin lider şehri olma yolunda ilerliyoruz. Sivas yatırım cenneti olacak, Sivas üretecek Türkiye kazanacak.