Advertisement

MANİSA’da geçen yaz er Hüsnü Özel’in ölümüne, dört farklı günde bini aşkın askerin zehirlenmesine neden olan Rota Yemekçilik'e yeni bir ihale yasağı daha geldi.

2016 yılında yaşanan zehirlenme olayı nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı’nda yasaklanan şirkete Maliye Bakanlığı da bir yıl ihalelere girme yasağı koydu.

Maliye’nin yasak kararı dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak ilan edildi.

Hürriyet'in haberine göre Rota Yemekçilik şirketiyle 5 Ekim 2015-31 Aralık 2016 tarihlerini kapsayan yaklaşık 11 milyon liralık yemek hizmeti alım sözleşmesi imzalayan Maliye Bakanlığı, 15-20 kişinin zehirlenmesinin ardından sözleşmeyi feshetmişti.

Ancak konunun yargıya taşıması nedeniyle Maliye, ihale yasağı getirememişti. Hürriyet’e bilgi veren Maliye Bakanlığı yetkilileri davanın yeni sonuçlandığını belirterek, mahkeme kararının ardından şirkete bir yıl ihalelere girme yasağı konulduğunu söyledi.

Yasaklama ilanında Rota Yemekçilik’in ortakları, yetkili müdür ile iletişim bilgileri yer almadı. Sadece şirket adresi olarak Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi, Çankaya/ Ankara bilgisi verildi.

Bir yıllık yasak, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa aykırılıktan kaynaklanırken, yasak süresi 20 Aralık 2018 tarihinde sona erecek.

Rota Yemekçilik’in Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2014 yılında servis ettiği etlerin renk değiştirmiş ve bozuk olduğu tespit edilmişti.

Haymana Devlet Hastanesi’nde gıda zehirlenmesinin yaşanması sonrasında alınan numelerde “Bacilus Cereus” ve “E.coli” bakterilerine rastlanmıştı. Haymana İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü 18 Mart 2016’da Rota Yemekçilik hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Hürriyet