Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) şubat ayı fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımladı. Raporda yıllık enflasyonun alt gruplar genelinde yükseldiği, emtia fiyatındaki yükselişle üretici fiyatlarında artış eğilimi sürdüğü belirtildi.

Tüketici fiyatlarının Şubat ayında yüzde 0,91 oranında arttığı, yıllık enflasyonun 0,64 puan yükselişle yüzde 15,61 olarak gerçekleştiği hatırlatılan raporda uluslararası emtia fiyatlarındaki yükseliş ve bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtlarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin devam ettiği belirtildi.

En belirgin katkı temel mal ve gıdadan geldi”

Yıllık enflasyon alt gruplar genelinde yükselirken, bu artışa en belirgin katkının temel mal ve gıda gruplarından geldiği ifade edildi.

Raporda “Bu dönemde, birikimli döviz kuru etkilerinin kısmen hafiflemesiyle dayanıklı tüketim malları ve diğer temel mallarda fiyatlar ılımlı bir seyir izlerken, giyim yıllık enflasyonundaki yükseliş devam etmiştir. Gıda enflasyonu işlenmiş gıda fiyatları öncülüğünde artarken, bu gelişmede alt kalemler itibarıyla çiğ süt alım fiyatlarındaki artışın süregelen yansımaları, et fiyatları ve uluslararası tarımsal emtia fiyatlarının etkisi öne çıkmıştır. Enerji fiyatları uluslararası petrol fiyatlarındaki yükselişe karşın, Döviz kuru gelişmeleri ve eşel mobil uygulaması neticesinde aylık bazda sınırlı bir artış gösterse de, grup yıllık enflasyonu düşük baz nedeniyle yükselmiştir.

Bu dönemde hizmet yıllık enflasyonu bir miktar artmıştır. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları yükselirken, eğilimleri temel mallar kaynaklı olarak gerilemiştir.” ifadeleri yer aldı.