Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Janus Handerson’ın pazartesi günü yayımladığı bir çalışmaya göre, küresel çapta temettülerin 2021 yılında 1,39 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Böylece temettüler salgın öncesi seviyelere geri dönmüş olacak.

Hissedarlara dağıtılan temettüler, Koronavirüs salgını ve hükümetlerin ödeme kısıtlamalarıyla beraber geçen yıl büyük bir gerileme kaydetmişti.

Küresel Temettü Endeksi ise ikinci çeyrekte ödenene temettülerin yüzde 26,4’lük bir artış kaydettiğine işaret ediyor. Temettü ödemeye yeniden başlayan şirketlerin toplam ödemeleri 33,3 milyar dolara ulaşırken bu artış ikinci çeyrekteki büyümenin neredeyse üçte birine katkı sağladı.

Janus Henderson Portföy Yöneticisi Jane Shoemake, “Küresel çapta temettülerin toplamı önümüzdeki 12 ayda büyük ihtimalle salgın öncesi seviyelere geri dönecek” dedi.

Şu anki küresel toparlanmanın 2008’deki finansal kriz sonrasındaki gibi zayıflayan bankalardan etkilenmeyeceğini söyleyen Shoemake, politika yapıcıların ekonomi desteklemek için parasal ve mali desteğe devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Küresel temettü ödemelerin neredeyse yarısını oluşturan bankaların temettü dağıtmasına getirilen kısıtlamalar 2020 yılındaki düşüşte etkili olmuştu ama kısıtlamaların ve önlemlerin yavaş yavaş kaldırılmasıyla beraber temettü ödemeleri yeniden yükselişe geçti.

Ağustos ayı başında Avrupalı bankaların birçoğu temettü ödemelerine yeniden başlayacaklarını duyurmuştu. Avrupa Birliği’nin bankalar için uyguladığı stres testinden bankaların güçlü bir performansla geçmeleri temettü ödeme kısıtlamalarının kaldırılmasında önemli bir rol oynamıştı.