Advertisement

Elektrik 4.0 sayfası Schneider Electric Türkiye’nin destekleriyle hazırlanmaktadır.

HABERLER ABONE OL

Tesla Inc., ikonik elektrikli araçlarına yönelik azalan talebi desteklemek amacıyla bu yıl ABD'deki Model S ve X fiyatlarını üçüncü kez düşürdü.

Tesla CEO’su Elon Musk, kâr marjlarından ziyade hacmi takip etme sözü verdi. Şirketin bayrak gemisi olarak bilinen Model S sedanın satış fiyatı geçen ayki fiyatından 5 bin dolar indirimle şimdi 84 bin 990 dolar başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. Aynı şekilde Model X de 5 bin dolar indirimle 94 bin 990 dolardan başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak.

İndirimler otomobil endüstrisinin yeni araç alımlarını giderek daha maliyetli hale getiren yüksek enflasyon ve yükselen faizlerle mücadele ettiği dönemde geldi. Araçlarını doğrudan tüketicilere satan Tesla, satış fiyatlarında düzenli olarak ince ayarlamalar gerçekleştiriyor. Elektrik araç devi şu anda Model S, X, 3 ve Y’yi üretiyor.

Musk, şirketin Ocak ayı kazanç çağrısı toplantısında, "Fiyat gerçekten önemli. Tesla araç satın almak isteyen ama bunu karşılayamayan çok sayıda insan olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla, bu fiyat değişiklikleri ortalama tüketici için gerçekten bir fark yaratıyor” ifadelerini kullandı.

Tesla, yılın ilk çeyreğinde dünya çapında 422 bin 875 araç teslim etse de ancak bunların yalnızca 10 bin 695'i S ve X modeli idi.

Daha fazla indirim

Tesla’nın internet sitesine göre Model 3 sedan ve Model Y spor araçlarının fiyatını 1.000 dolar ve 2.000 dolar düşürdü ve iki modelin başlangıç ​​fiyatlarını 41 bin 990 dolar ve 49 bin 900 dolara düşürdü. Ayrıca giriş seviyesi Model Y'nin yeni bir versiyonunu ekledi.

Bu yılın başlarında Çin'de fiyatları düşüren ABD'li otomobil üreticisi, dünyanın en büyük yeni enerjili araç pazarında bir fiyat savaşını tetikledi. Çin Binek Araç Derneği tarafından Salı günü yayınlanan ön verilere göre, Tesla Mart ayında Şanghay fabrikasından toplam 88 bin 869 araç sevk etti.

Temel bir Model 3'ün 229 bin 900 yuandan (33 bin 400 dolar) ve bir Model Y'nin 261 bin 900 yuandan (38 bin 086 dolar) başladığı Çin'de üretilen araçlar için önemli bir fiyat eşitsizliği devam ediyor.

Tesla, küresel elektrikli araç satışlarında diğer otomobil üreticilerini geride bırakmaya devam ederken, BloombergNEF ve Berkshire Hathaway’deki analistler şirketin Çinli BYD’nin her zamankinden daha sert bir rekabetiyle karşı karşıya olduğunu ve zorlanacağını öngörüyorlar.

Tesla'nın, yatırımcıların alışık olduğu oranlarda büyümeye devam etmek için hızını artırması gerekeceği değerlendiriliyor. Şirket geçtiğimiz yıl araç teslimatlarında yıllık ortalama yüzde 50 artış hedefinin altında kalmış ve bunun yerine yüzde 40 büyümüştü. İlk çeyrekte büyüme oranı ise yüzde 36'ya geriledi.

Toyota’nın yeni CEO’su Koii Sato gerçekleştirdiği ilk basın toplantısında araç serisinin elektriklendirilmesine dair uzun zamandır beklenen planını açıkladı.

Kendisini sık sık otomobillerin geleceğini değiştirmek isteyen bir mobilite şirketi olarak tanımlayan Japon otomobil üreticisi, 2026 yılına kadar 10 yeni elektrikli araç modeli piyasaya süreceğini söyledi.

Toyota tarafından yapılan açıklamada ayrıca 2035 yılına kadar emisyonları yarıya indirme ve 2035 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdünü yerine getirmek için hibrit araçlar güçlendirirken yılda 1,5 milyon elektrikli araç satış hedefi belirtildi.

"Tümüyle elektrikli bir gelecek planı yer almadı"

Sato, 1 Nisan'da CEO görevine geldikten sonra ilk kez kamuoyu önünde yaptığı konuşmada, "Önce elimizden geleni yapmalı ve elektriklendirmeye başlamalıyız" dedi. Buna karşın Toyota'nın karbon nötrlüğüne yönelik çok yönlü bir yaklaşım benimseme stratejisini gösteren bir sunum yapan Sato diğer birçok otomobil üreticisinin yaptığı gibi yüzde 100 elektrikli bir geleceği tam olarak benimsemedi.

Toyota'nın, gelişmiş pazarlarda planı bZ serisinin performansını artırmak ve Kuzey Amerika'da 2025 yılına kadar yerel olarak üretilen bir bataryalı SUV'ye sahip olmak.

Otomobil üreticisi Çin'de, 2024 yılına kadar yerel olarak geliştirilen iki elektrikli modeli eklemeyi planlıyor. Toyota, Asya'da daha geniş olarak bataryalı kamyonetlere ve kompakt elektrikli arabalara da odaklanacak.