Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ticaret Bakanlığı şimdi de çimento fiyatlarıyla ilgili bir tedbirlerin uygulanacağını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında ekonomi içerisinde önemli bir ağırlığa sahip olan, doğrudan ve dolaylı olarak birçok sektörü ilgilendiren inşaat sektöründeki gelişmelerin bakanlık tarafından yakından takip edildiği ve dış ticaret boyutuyla da ayrıca izlendiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılan çimento ve klinker ihracatının öncelikli olarak yurt içi talebin karşılanması amacıyla yakından takip edilerek gerekli tedbirlerin zamanında alınabilmesini teminen, bu ürünlerin ihracı kayda bağlı mallar listesine 4 Eylül 2021 tarihinde eklendiği hatırlatıldı.

Söz konusu ürünlerin yurt içi tedarikinde son dönemde sıkıntı yaşandığına dair bakanlığa yoğun yoğun bildirimler geldiği belirtilirken bu ürünlerin bilhassa son 1-2 aydır yurt içi satış fiyatlarında artışlar gözlendiği ifade edildi.

Bu nedenlerle bu ürünlerin fiyat artışlarının önüne geçilebilmesini ve yurt içi tedarikinin rahatlatılmasına yönelik ihtiyaç duyulabilecek tedbirlerin bakanlık tarafından gecikmeksizin alınacağı ifade edildi.

Açıklamada bu tedbirlerin piyasada yaratacağı bakanlık tarafından öngörülen olumlu etkilerinin istenilen düzeyde olmaması halinde alınmış tedbirlere ilave başkaca önlemlerin alınmasından imtina edilmeyeceği de vurgulandı.