Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı  Xi Jinping, koronavirüs pandemisine karşı işbirliği içinde olacakları taahhüdünü verdikleri bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve iki ülke arasında haftalardır süren gerilimin yatıştığına yönelik sinyal verdi.

Trump Cuma günü sosyal paylaşım platformu twitter üzerinden ilettiği mesajında,  “ Çin Devlet Başkanı Xi ile çok güzel bir telefon konuşması gerçekleştirdim. Gezegenimizin büyük bir kısmını ele geçiren koronavirüs ile ilgili çok öneml, detaylar üzerine konuştuk. Çin virüs konusunda daha fazla ve daha gelişmiş bilgilere sahip. Birlikte yakınen çalışıyoruz” dedi.

Trump, Fox News’te ‘Çin virüsü’ terimini kullanmayı bırakacağını söylemesinin ardından bu ifadeyi kullanmaktan kaçındı. Bu esnada Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre, “ Xi Trump’a iki ülke arasındaki ilişkilerin ‘çok kritik bir anda’ olduğunu belirtti ve bu ölümcül hastalığı yenmek için işbirliği sözü verdi.

Xinhua, Xi’nin “işbirliği yapılması durumunda iki tarafın da kazanacağını, birbirleriyle kavgaya tutuşmaları sonucunda ikisinin de kaybedeceğini. İşbirliğinin en doğru seçenek olduğunu, ABD’nin de bu konuda gerçek adımlar atmasını umduğunu” söylediğini bildirdi. Xinhua’ya göre Xi, “İki taraf virüsle mücadele konusunda işbirliğini artırmalı  ve cephesiz bir ilişki geliştirmeli” dedi.

Xi aynı zamada, ABD’nin, yeni tip koronavirüs salgınında 82 bin 179 vaka sayısı ile dünya genelinde Çin ve İtalya'yı geride bırakarak ilk sıraya yükselmesine yönelik kaygısını da ifade etti. John Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, koronavirüs pandemisi küresel çapta 532 binden fazla insanı enfekte ederken cabn kaybı 24 bini aştı.