Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Haftaya pozitif ayrışma tablosuyla başlayan Türk Lirası'nda seansın ilerleyen bölümünde yön değişti.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde 8,02'nin altını test eden Dolar/TL kuru sonrasında yüzde 1 artışla 8,20 seviyesinin üzerini gördü. Bloomberg Dolar Endeksi yükseliş kaydederken, gelişen ülke para birimlerinde düşüşlere Meksika pesosu ve Türk Lirası öncülük etti.

Türkiye'nin risk primi 465 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi yüzde 19,28 seviyesinde.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun ilk söyleşisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, başkanlığında ilk faiz kararının verileceği Nisan ayında veya sonraki aylarda gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında “hemen faiz indirileceği önyargısını” doğru bulmadığını belirtti.

Bloomberg’in sorularını yazılı olarak yanıtlayan Kavcıoğlu, “Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” değerlendirmesini yaptı.

“Yeni dönemde de kararlarımızı kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Kavcıoğlu, “Bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceğiz” diye konuştu.

Göreve geldikten sonra ilk kez bir söyleşi veren Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu dile getirdi.