Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Geçen hafta beklentilerin altında gelen istihdam verisiyle 8,22 seviyesine kadar çekilen Dolar/TL kuru, yeni haftaya sakin başladıktan sonra yükseldi.

Dolar/TL geçen hafta 8,38 seviyesine kadar tırmandıktan sonra düşen ABD Hazine tahvili faizleri, zayıflayan dolar ve beklentilerin altında gelen ABD tarım dışı istihdam verisiyle beraber gerileyerek haftayı neredeyse yatay bir seyirle tamamladı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geçen hafta yüzde 1,62 seviyesinden yüzde 1,56 seviyesine kadar geriledikten sonra ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri karşılayamamasıyla yüzde 1,48’i görmüştü. Sonrasında yeniden yükselen faizler bu hafta yüzde 1,59 civarında seyrediyor.

Doların en fazla kullanılan 10 para birimi karşısındaki performansını gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçen haftaya 1.133 seviyesinde başladıktan sonra 1.119 seviyesine kadar gerilemişti. Endeks yeni haftaya aynı seviyede yatay bir seyirle başladı.

ABD tarım dışı istihdam zayıf geldi

ABD'de Nisan ayında tarım dışı istihdam 266 bin artış kaydederken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede Nisan ayında 1 milyonluk tarım dışı istihdam yaratılacağı yönündeydi.

Daha önce 916 bin olarak açıklanan Mart ayı tarım dışı istihdam verisi 717 bine revize edilmişti.Nisan ayında ülkedeki işsizlik oranı da yüzde 6,1'e yükseldi. Ekonomistlerin beklentisi işsizliğin Nisan'da yüzde 5,8 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Böylelikle ülkede 2020'nin Nisan ayından bu yana işsizlikte ilk kez artış izlendi.