Advertisement

Türk lirası iki günlük yükseliş hareketinin ardından Perşembe günü yeniden düşüşe geçti.

Hafta içinde 8,60'ın altını test eden Dolar/TL kurunda Perşembe günü 8,70'in üzeri görüldü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi perşembe günü yüzde 0,1 düşüş kaydederek 1.137 seviyesine inerken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,49 civarında.

Türkiye’nin 10 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 17,58’e gerilerken 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 18,40 civarında bulunuyor. Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) ise 380 baz puan seviyesinde.

Döviz mevduatları yükseldi

Döviz mevduatlarında parite etkisinden arındırılmış veride yükseliş izlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 18 Haziran haftası itibariyle gerçek ve tüzel kişilerin toplam döviz mevduatları 225,9 milyar dolara geriledi.

Bir önceki hafta döviz mevduatları 228,5 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Döviz mevduatlarındaki bu düşüşte paritedeki gelişmeler etkili oldu. TCMB'nin verilerine göre 18 Haziran haftası itibariyle parite etkisi 3,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Parite etkisinden arındırıldığında döviz mevduatlarında 713 milyon dolarlık artış yaşandı. Gerçek kişilerin döviz mevduatlarında parite etkisinden arındırılmış veri setine göre 455 milyon dolarlık artış oldu. Tüzel kişilerin döviz mevduatları ise aynı verilere göre 258 milyon dolar yükseldi.

İki Fed yetkilisinden şahin öngörüler

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, beklentilerden daha hızlı gerçekleşen toparlanma neticesinde Amerikan Merkez Bankası’nın 2022 sonuna kadar faiz artırmasını beklediğini, varlık alımlarının azaltılması kararının da gelecek birkaç ay içinde alınabileceğini söyledi.

Çarşamba akşamı gazetecilere açıklamalarda bulunan Bostic, “Son verilerdeki yukarı yönlü sürprizler dikkate alındığında, ilk faiz artırımı için beklentimi 2022 sonuna çektim. 2023’te iki adım öngörüyorum” dedi.

ABD ekonomisinin pandemi etkilerinden kurtulma yolunda ilerlediği görüşünü aktaran Bostic, bu yıl için yüzde 7 büyüme ve yüzde 3,4 enflasyon öngördü.

Gelecek yıl faiz artırımı bekleyen banka üyelerinden biri de Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’dı. Çarşamba günü Bloomberg News’a konuşan Kaplan, Fed’in varlık alımlarını azaltma eşiğine insanların düşündüğünden daha erken ulaşacağını tahmin etti.

Kaplan, “İnsanların düşündüğünden daha hızlı olmasını beklediğim kayda değer ilave toparlanma görüldükçe ve pandemi etkisi ortadan kalktıkça, risk yönetimi açısından hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını ayarlamanın çok daha faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Powell enflasyondan endişe duymuyor

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinde son dönemde görülen enflasyon artışının beklentilerin üzerinde olduğunu ama muhtemelen geçici olacağını söylemişti.

Salı günü ABD Temsilciler Meclisi alt komitesine koronavirüs krizi hakkında sunum yapan Powell bir soru üzerine, “Enflasyondaki beklenti üzeri artışın kayda değer bir bölümü, hatta belki de tamamı ikinci el araba ve kamyonlar gibi ekonominin açılmasından doğrudan etkilenen kategorilerden kaynaklanıyor” demişti. Ancak Fed Başkanı bu görüşe dair belirsizlikler olduğunu da kabul etti ve “Bu etkilerin beklediğimizden daha büyük ve daha uzun süreli olabileceğini söyleyebilirim” diye eklemişti.