Advertisement

Ünlü isimlerin hesaplarının hacklenmesiyle gündeme gelen sosyal medya platformu Twitter Inc. Perşembe günkü işlemlerde değer kaybetti. Analistler tarihi güvenlik ihlalinin şirket için yeni ve potansiyel olarak uzun vadeli riskler ortaya çıkardığını belirtiyor.

Twitter'a ilişkin tavsiyesi “nötr” olan MKM Partners'ın analisti Rohit Kulkarni, “Hackleme olayı böyle bir olayın tekrar yaşanmaması adına ileriye dönük maliyeti artıracak. Orta vadede kullanıcıların ve verilerin güvenliğine ilişkin endişeleri artırıyor. Bu da daha zayıf yatırımcı güveni olarak yansıyabilir.” dedi.

Seans öncesi işlemlerde kaybını yüzde 7'ye kadar çıkaran Twitter, seans içerisinde yüzde 4.7 düşmesinin ardından günü yüzde 2'den daha az bir kayıpla tamamladı. Mart düşüğünden bu yana yüzde 60'a yakın yükselen hisseler, Eylül 2019 zirvesinden yüzde 25 artıda bulunuyor.

Yıl başından bu yana bakıldığında ise yüzde 9 artıda bulunan Twitter, benzerleri arasında en az değer kazanan şirket oldu. Facebook Inc. yüzde 16'ya yakın yükselirken Snap Inc. yüzde 45'ten fazla tırmandı.

Evercore ISI analisti Kevin Rippey, Bloomberg News'e yaptığı değerlendirmede güvenlik ihlali nedeniyle kullanıcı artışından endişe etmediğini, ancak şirketin güvenlik harcamalarının artabileceğinin altını çizdi. Bu da Twitter'ın karının azalabileceği anlamına geliyor. Üstelik şirket, Nisan ayında gider artışının bu yıl dizginleneceğini belirtmişti.

Twitter: 130 hesap hedeflendi

Twitter tarafından yapılan açıklamada söz konusu siber saldırıda 130 kullanıcı hesabının hedeflendiği belirtildi. Şifrelerinin çalınmamış olmasına rağmen dünyanın önde gelen tanınmış siyasetçileri ve iş dünyasından isimlerin hesapları ele geçirildi. Bu isimler arasında eski ABD Başkanı Barack Obama ve Tesla Inc. CEO'su Elon Musk'ın hesapları da bulunuyor.

Twitter'ın çevrim içi destek sayfasında göre ABD'li şirket olayın faillerini bilmiyor. Ancak şirket, etkilenen hesaplardan veri indirilmesini engellediğini ve incelemenin devam ettiğini belirtti.

Diğer yandan ABD'li siyasetçiler konuyla ilgili daha fazla bilgi paylaşması için Twitter'a çağrıda bulunuyorlar.