Advertisement

Yen, Çin'in günlük referans kuru analist beklentilerinden daha güçlü bir seviyede belirlemesinin ardından dolar karşısında yüzde 1'in üzerinde düşüş kaydetti. Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) adımı kur savaşı endişelerini hafifletti. ABD Hazine tahvilleri ve altın da geriledi.

Japon Yeni Salı günkü işlemlerde G – 10 paralarının tamamı karşısında değer kaybetti. PBOC'nin adımı -piyasa tarafından- Washington ile yükselen tansiyonu düşürme girişimi olarak görülüyor.

ABD yuanın dolar karşısında kilit önemdeki 7 seviyesini aşması sonrasında Çin'i Pazartesi günü kur manipülatörü olarak ilan etti.

Tokyo'da GMO Corp. FX Prime idari direktörü Marito Ueda, “Çin, dolar/yen paritesinde kısa pozisyonların kapanmasını tetikleyerek ABD ile karşı karşıya gelmekten etkin bir şekilde kaçındı. Japonya Merkez Bankası (BoJ) tahvil alımlarını artırması da yen satışına katkı sağlıyor gibi görünüyor.” dedi.

Çin referans yuan kurunu 6.9683'te belirledi. Bloomberg anketine katılan uzmanların tahmini 6.9871 idi.

Dolar/yen paritesi yüzde 1.1 ile Mart 2018'den beri en güçlü yükselişini kaydederek 107.09'dan işlem gördü. Parite erken işlemlerde yüzde 0.4 düşmüştü.

BoJ Salı günü 500 milyar yenlik tahvil aldı. Banka 31 Temmuz'da gerçekleştirilen önceki düzenli işlemlerde 250 milyar yenlik alım yapmıştı.

Kapat